Πέταξε την ευκαιρία η Μίλαν
22/02/2020 23:54

Σπουδαία ευκαιρία να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό από το «Αρτέμιο Φράνκι» που θα την ανέβαζε στην έκτη θέση της βαθμολογίας έχασε η Μίλαν, που ήρθε ισόπαλη 1-1 κόντρα στην Φιορεντίνα. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν καλύτερη, κρατούσε τη νίκη για 85 λεπτά, αλλά ένα πέναλτι του Ρομανιόλι στον Κουτρόνε που εκτέλεσε εύστοχα ο Πούλγκαρ, άλλαξε τα δεδομένα.

Η Μίλαν ήταν ανώτερη στο ματς, αλλά από του 64’ που είχε αριθμητικό πλεονέκτημα αντί να παρουσιαστεί ανώτερη έπαθε καθίζηση, έδωσε χώρο στην ομάδα του Ιακίνι και στο τέλος πλήρωσε την αναποτελεσματικότητα της.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι στο 34ο λεπτό βρήκε δίχτυα με ατομική ενέργεια του Ιμπραίμοβιτς που έκλεψε έξω από την περιοχή, αλλά ο διαιτητής με τη συνδρομή του VAR το ακύρωσε αφού είδε χέρι στο πρώτο κοντρόλ του Σουηδού φορ. Βέβαια, το ριπλέι έδειξε ότι κακώς ακυρώθηκε, αφού ο Ζλάταν κατέβασε κανονικά την μπάλα με το στήθος.

Βέβαια στην επανάληψη, η τύχη χαμογέλασε στην ανώτερη Μίλαν, που στο 57’ έφτασε τελικά στο 1-0 με τον Ρέμπιτς να κάνει του σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού άλλαξε πορεία στο σώμα του Μιλένκοβιτς. Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 64’ αφού με τη χρήση VAR οι «βιόλα» έμειναν με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ντάλμπερτ και άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του Μπέπε Ιακίνι.

Στη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο δεύτερο ημίχρονο, η Φιορεντίνα έφτασε στην ισοφάριση, αλλά ο Βλάχοβιτς που βγήκε φάτσα με τον Μπέγκοβιτς που πέρασε στο 52’ στη θέση του Ντοναρούμα, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από αριστερό δοκάρι του πορτιέρε των «ροσονέρι».

Πάντως, η Φιορεντίνα έφτασε στην ισοφάριση με παλικαρίσιο τρόπο, όταν ο διαιτητής Καλβαρέζε υπέδειξε αυστηρό πέναλτι σε ανατροπή του Κουτρόνε από τον Ρομανιόλι. Ο Πούλγκαρ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Χιλιανό να ισοφαρίσει από τα έντεκα μέτρα σε 1-1 για τους «βιόλα».