Πεντάρα η Λειψία, ισοπέδωσε τη Σάλκε
22/02/2020 21:41

Θεωρητικά, η αναμέτρηση στην «Βέλτινς Αρένα» με αντίπαλο τη Σάλκε θα είχε αρκετά υψηλό βαθμό επικινδυνότητας για τη Λειψία, η οποία, συν τοις άλλοις, «κουβαλούσε» και την κούραση από τον αγώνα της περασμένης Τετάρτης με την Τότεναμ στο Λονδίνο για το Champions League. Θεωρητικά…

Στην πράξη, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελζμαν έστησε ένα πάρτι άνευ προηγουμένου, διασύροντας με σκορ 5-0 τους «βασιλικούς μπλε», στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη, οι ηττημένοι παρέμειναν μεν στην έκτη προνομιούχο θέση, αλλά έχασαν την ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά από τις Χόφενχαϊμ και Φράιμπουργκ, οι οποίες επίσης έχασαν βαθμούς.

Η Λειψία μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ με «κεραυνό» του Μαρσέλ Σάμπιτζερ από τα 25 μέτρα. Το γκολ «έδωσε φτερά» στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν είχαν ούτε μια τελική προσπάθεια. Στο τετράλεπτο 31’-34’, η Λειψία έχασε τρεις τεράστιες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της με τους Βέρνερ, Σάμπιτζερ και Σικ, αλλά το γκολ δεν μπήκε.

Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 61’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το δεύτερο γκολ, που δικαιούνταν με τον Τίμο Βέρνερ, ο οποίος έφτασε τα 21 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας το προσωπικό του ρεκόρ από τη σεζόν 2016-17. Επτά λεπτά αργότερα, ήρθε ο Χάλστενμπεργκ για να κάνει το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του. Στο 81’ ο Αντζελίνο πέτυχε και τέταρτο γκολ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Γκρέγκοριτς έχασε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 89’ ο Φόρσμπεργκ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-0.