Ζωντανός για 6άδα ο Ατρόμητος!
23/02/2020 19:30

Ζωντανός στο κυνήγι της 6ης θέσης παρέμεινε ο Ατρόμητος, ο οποίος επιβλήθηκε 1-0 της Ξάνθης και επέστρεψε στις νίκες μετά από 6 ματς πρωταθλήματος!

Παράλληλα, οι Περιστεριώτες πανηγύρισαν το πρώτο τους γκολ έπειτα από 839 αγωνιστικά λεπτά σε όλες τις διοργανώσεις!

Το μοναδικό τέρμα με κεφαλιά του Ανδρούτσου στο 29’, ενώ οι Ακρίτες παρέμειναν δίχως νίκη για 7η διαδοχική αγωνιστική (0-3-4) και ελπίζουν σε ένα θαύμα για να βρεθούν στην εξάδα.

Το ματς
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά επιφυλακτικά το παιχνίδι, με την Ξάνθη να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, δίχως όμως να γίνει απειλητική. Από την άλλη, ο Ατρόμητος ψαχνόταν στην αρχή και δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις.

Οι Περιστεριώτες ανέβασαν ρυθμό μετά το 20’ και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα, στην πρώτη καλή στιγμή τους, ευτύχησαν να προηγηθούν. Μετά από πολύ ωραία σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Ανδρούτσος πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάντ (29’).

Από ‘κει και πέρα, οι Ακρίτες επιχείρησαν να ισορροπήσουν, ωστόσο δεν είχαν τον τρόπο. Η καλύτερη στιγμή τους ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους: ο Μουλέν εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία, αλλά ο Μανδάς έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο είχε ελάχιστες συγκινήσεις.

Στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες για να τελειώσουν το παιχνίδι, ωστόσο τα έκαναν… θάλασσα στην τελική προσπάθεια. Στο 48’, ο Ενσικουλού βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αμπάντ, πλάσαρε, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας τον νίκησε.

Οκτώ λεπτά αργότερα, οι Περιστεριώτες έφτασαν πάλι κοντά στο 2-0, με τον Ντε Πο να σουτάρει αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο αντίπαλος γκολκίπερ έδιωξε με το ένα χέρι.

Οι παίκτες του Παντελίδη βρήκαν πολλούς χώρους στις αντεπιθέσεις και είχαν δύο ακόμα καλές στιγμές σε διάστημα δύο λεπτών: στο 65’ ο Ντε Πο πλάσαρε από κοντινή απόσταση, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Αμπάντ μπλόκαρε εύκολα, ενώ στο 67’ ο Ρισβάνης βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκτελέσει σωστά.

Από ‘κει και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να κυριεύονται από νευρικότητα. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, το οποίο βρήκε νικητή τον Ατρόμητο (1-0).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς – Γκάλο, Στρούγγης, Ρισβάνης, Νάτσος – Μπουσούλατζιτς, Χαρίσης – Ανδρούτσος (88’ Μπαένα), Ραμπέγιο (46’ Ενσικουλού), Ντε Πο (74’ Ούμπιδες) – Μανούσος

Ξάνθη (Παράσχος): Αμπάντ – Μπαξεβανίδης (76’ Τζουρίτσκοβιτς), Κασάδο, Καρασαλίδης, Σόσα – Τεσέιρα (69’ Φοσέ), Τερκί – Μουλέν, Στάρτζεον, Ντε Αμορίμ (50’ Μπαριέντος) – Κάστρο