Ισοπεδωτικοί Μπακς… και Γιάννης!
23/02/2020 09:55

Ασταμάτητοι. Οι Μπακς πάτησαν, ξανά, τους Σίξερς, διαλύοντάς τους με 119-98 στο Μιλγουόκι, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 48-8, δείχνοντας ξανά ποιος είναι το αφεντικό στην Ανατολή, αλλά και στο ΝΒΑ.

Στη μέση όλων αυτών βρέθηκε για άλλη μία φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, με το έργο του να γίνεται ακόμα πιο εύκολο λόγω της πρόωρης αποχώρησης του Μπεν Σίμονς από το παρκέ έπειτα από μόλις 5 λεπτά αγώνα λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Ο Γιάννης ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 31 πόντους με 10/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κόψιμο σε 29 λεπτά συμμετοχής, σε μία ακόμα εμφάνιση επιπέδου MVP.

Από κοντά ακολούθησε τον Γιάννη ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους, με τους Έρικ Μπλέντσο και Ρόμπιν Λόπεζ να προσθέτουν από 12 πόντους.

Για τους Σίξερς, που για μία ακόμα φορά απογοήτευσαν εκτός έδρας, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 17 πόντους (αλλά με 5/18 σουτ) και 11 ριμπάουντ, ενώ από 17 πόντους είχαν και οι Σέικ Μίλτον και Φουρκάν Κορκμάζ.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με το Μιλγουόκι να ξεφεύγει με 31-21 στην πρώτη περίοδο, πριν οι Σίξερς μειώσουν σε 56-50 στην δεύτερη. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ωστόσο ο Γιάννης σημείωσε 7 σερί πόντους και έκανε το σκορ 63-50, με τους Μπακς να πατάνε έκτοτε γκάζι και να… εξαφανίζονται, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-21, 56-50, 93-73, 119-98

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 31 (2 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 25 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλέντσο 12 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μάθιους 6 (2), Γουίλιαμς 5 (1), Γουίλσον 2, Ρ. Λόπεζ 12 (2), Χιλ 4, Κόνατον 7 (1), Μπράουν, ΝτιΒιντσέντζο 6 (1)

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 11 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 6 (5 κλεψίματα), Εμπίντ 5, Ρίτσαρντσον 9 (1), Χόρφορντ 3 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σκοτ 3 (1), Πελ 2, Νέτο, Μπερκς 8 (3/13 σουτ, 1 τρίποντο), Θάιμπουλ, Μίλτον 17 (5), Κορκμάζ 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)