Την σκόρπισε στους ΠΕΝΤΕ ανέμους!
23/02/2020 17:48

Απίστευτο παιχνίδι στο Δασάκι και… απίθανο αποτέλεσμα για τον Εθνικό. Η ομάδα του Ντίαν Κλάφουριτς διέλυσε την Ανόρθωση με 5-0 σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν πιο απαιτητικοί, πιο απειλητικοί και αποτελεσματικοί, πήραν μία δίκαιη νίκη. Η «Κυρία» δεν εμφανίστηκε ποτέ στο Δασάκι και δέχθηκε μοιραία την συντριβή από την ομάδα της Άχνας, βλέποντας πλέον την Ομόνοια να πλησιάζει στον ένα βαθμό. Ωστόσο, μετά από μία τέτοια εμφάνιση και ένα τέτοιο αποτέλεσμα, μόνο η… βαθμολογία δεν ενδιαφέρει.

Το παιχνίδι άρχισε με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή όμως να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί και να κάνει αρκετά λάθη στην αμυντική της γραμμή, με αρκετές λάθος μεταβιβάσεις. Ο Εθνικός που περίμενε την βαρωσιώτικη ομάδα, χτύπησε στην κόντρα επίθεση. Στο 28’ ο Κουντόμπιακ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που κέρδισε ο Κονέ αφού ανατράπηκε από τον Σίλντενφελντ. Αυτή ήταν η… πρώτη ψυχρολουσία για το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια, που μέχρι να καταλάβει τι έγινε, στο 41’ και στο 43’ βρέθηκε να χάνει… με 3-0! Αρχικά, ο Κονέ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον το λάθος του Ανανίτζε, έφυγε στην κόντρα επίθεση, ξεπέρασε και τον Νταουσβίλι και πλάσαρε ιδανικά τον Λόρια. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από κεφαλιά-γύρισμα του Πρόγιτς, ο Μάριος Ηλία με δυνατό αριστερό σουτ… ξέρανε τον Λόρια και την Ανόρθωση που τα είχε χαμένα, με το 3-0 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο, η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει, όμως μέχρι να το πράξει, ο Εθνικός έφτασε και σε νέο γκολ με τον Μάριο Ηλία στο 57’, μετά από λάθος μεταβίβαση του Ράγιος, πέρασε και τον Λόρια για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Όλοι πλέον είχαν αποδεχθεί την μοίρα του αγώνα, ο Κλάφουριτς όμως συνέχιζε να δίνει οδηγίες από τον πάγκο, να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα ο Εθνικός και η… χαμένη Ανόρθωση να ψάχνει να βρει κάποια αντίδραση, κάποιο κίνητρο. Αυτό δεν υπήρχε με αποτέλεσμα ο Εθνικός να κάνει πάρτι στην άμυνα του Λόρια και να φτάνει και σε πέμπτο γκολ με τον Κοστόφσκι στο 83’, μετά από γύρισμα του Μιγκελίτο.

Ο Εθνικός μετά από αυτή τη νίκη, ανεβαίνει στους 20 βαθμούς, η Ανόρθωση μένει στους 43 βαθμούς και στην 1η θέση, όμως όπως γράψαμε και πιο πάνω, μόνο αυτό δεν ενδιαφέρει τη δεδομένη στιγμή, με την εμφάνιση να είναι… τραγική.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ντ. Κλάφουριτς): Μπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, M. Ηλία(60′ Κοστόφσκι), Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Κουντόμπιακ, Κυπριανού(75′ Φοινίρης), Χριστοφή(70′ Ι. Μαρκόσκι), Κορέα, Κονέ
Στον πάγκο: Στρατηλάτης, K. Ηλία, Μ. Μαρκόσκι, Κουσιάππας, Παπαγεωργίου, Ιωάννου

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Νταουσβίλι, Ανανίτζε(46′ Κατσαράβα), Ράγιος, Καλτσάς(78′ Μανθάτης), Οκριασβίλι, Ντούρις(60′ Χριστοφή)
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Πηλέας, Βασιλακάκης, Μαργκάσα, Ιωάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ράγιος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πετζίν Τίχομιρ (Τόμας Μάρχαν, Σάριτς Κρούνο) Νικόλας Νεοκλέους (Χ. Νικολαίδης)
ΘΕΑΤΕΣ: 2500 περίπου