Τον έβγαλε νοκ άουτ!
23/02/2020 20:02

Ολυμπιακός και ΑΕΛ συμβιβάστηκαν στο Μακάρειο στην ισοπαλία 1-1. Ωστόσο, αυτός ο βαθμός που πήραν οι μαυροπράσινοι που έψαξαν την ολική ανατροπή στο β’ ημίχρονο, τους αφήνει οριστικά στο β’ γκρουπ της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα η ΑΕΛ κρατάει στα χέρια της, τις τύχες της, που θα αγωνιστεί με τον Εθνικό στην τελευταία αγωνιστική και με νίκη… δεν θα την ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα της Πάφου και της Νέας Σαλαμίνας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΛ που στην πρώτη της καλή στιγμή κατάφερε και άνοιξε το σκορ. Μετά το σουτ που επιχείρησε ο Αντάμοβιτς και την προβολή του Αντρέ Τεσέιρα, η μπάλα έφτασε στον Γκοντάλ που με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην ίδια φάση όμως, είχε και… δυσάρεστα ο Ντούσαν Κέρκεζ, αφού ο σκόρερ τραυματίστηκε και προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή. Ο Ολυμπιακός που πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει έχοντας κύριο εκφραστή τον Κα, όμως δεν άλλαξε τίποτα στο α’ ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ανεβαίνει και στο δεύτερο 45λεπτο, όμως η ΑΕΛ ήταν αυτή που έδειχνε πιο επικίνδυνο, κυρίως από τα αριστερά με τον Αβραάμ. Ωστόσο, οι δύο κινήσεις που έκανε από τον πάγκο ο Πάμπος Χριστοδούλου, του βγήκαν, αφού ο Οικονομίδης… έδεσε το κέντρο, ενώ ο Ζαχαρίου έφερε το ματς στα ίσα στο 68’ με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Νάνι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή, η ΑΕΛ… εφησυχαστικέ αφού δεν την «χαλούσε» η ισοπαλία και λίγο έλειψε να το πληρώσει στο 90’, όμως η κεφαλιά του Ντουβεντρού πέρασε ακριβώς δίπλα από το δοκάρι του Βοζίνια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Χριστοδούλου): Βελλίδης, Κίκο, Ακόστα(66′ Οικονομίδης), Κα, Βινίσιους, Κοφί(62′ Ζαχαρίου), Αζουλάο, Σωτηρίου, Νάνι, Κυριάκου, Αγιτέ(81′ Ντουβεντρού)
Στον πάγκο: Μπάιζα, Ψάλτης, Ανδρέου, Οκάμπος, Ντουβεντρού, Μουκτάρης

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Α. Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Αντάμοβιτς(76′ Γκαζαριάν), Αντωνίου, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ(11′ Ζντραβκόφσκι), Κυριάκου, Μαΐντεβατς(85′ Χουράδο)
Στον πάγκο: Πρόσεκ, Τόρες, Γερολέμου, Παντελή, Ν. Τεσέιρα, Φράγκος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κίκο, Αγιτέ / Α. Τεσέιρα, Μαέ, Αβραάμ (3η)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πάγιατς Ιγκόρ (Μπόγιαν Ζομπένιτσα, Τζέρκο Κρίνσιτς) Κυριάκος Χριστοδούλου (Π. Γερασίμου)