Δύο στα δύο στο καμίνι της Τούζλα η Ελλάδα
24/02/2020 23:27

Με 2/2 έκλεισε η Εθνική Ελλάδας το πρώτο “παράθυρο” των προκριματικών του EuroBasket 2021, καθώς πήρε τη νίκη και στη Βοσνία, έστω και με περιπέτεια στο φινάλε.

Με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ολοκλήρωσε το πρώτο “παράθυρο” των προκριματικών του EuroBasket 2021 η Εθνική Ελλάδας, καθώς μετά από τη Βουλγαρία λύγισε και τη Βοσνία, αυτή τη φορά εκτός έδρας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε μια καταπληκτική τρίτη περίοδο που το βοήθησε να φτάσει στο τελικό 70-65 αν και στο δεύτερο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα με το γάλα. Ο Αγραβάνης με κρίσιμο τρίποντο και ακόμη πιο κρίσιμη άμυνα έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της Ελλάδας, σε ένα παιχνίδι με πολύ σασπένς και αγωνία μέχρι το φινάλε.

Ο MVP

Αγραβάνης, Μαργαρίτης και Λαρεντζάκης ήταν οι τρεις κορυφαίοι της Ελλάδας, όμως ο πρώτος πρέπει να πάρει τον τίτλο του MVP καθώς έκλεισε τον αγώνα με 17 πόντους από 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, επτά ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 17 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 30 λεπτά συμμετοχής. Ο ψηλός του Προμηθέα πέτυχε το μεγάλο τρίποντο για το 61-68 και έπαιξε την κρίσιμη άμυνα στο 65-68, για να “σβήσει” το τετράποντο που είχε δώσει προηγουμένως στον Έντιν Άτιτς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 3/17 τρίποντα έκλεισαν οι Βόσνιοι το ματς. Είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και πήραν 14 επιθετικά, δεν κατάφεραν όμως να τα εκμεταλλευθούν ενώ είχαν κακή αναλογία ασίστ/λαθών (9/12) την ώρα που η Ελλάδα έδινε 14 τελικές πάσες για εννέα λάθη. Βέβαια και η δική μας Εθνική σούταρε άσχημα από την περιφέρεια (7/27 τρίποντα), με τον Μάντζαρη να έχει -8 στην αξιολόγηση και τον Κασελάκη να έχει 0/6 σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με την Ελλάδα να έχει πολλά άστοχα σουτ, αλλά να βγάζει άμυνες. Παρόλ’ αυτά, η Βοσνία ήταν η ομάδα που είχε μικρό προβάδισμα, κυρίως γιατί βρήκε λύσεις μέσα από το πικ εν ρολ, εν τη απουσία ενός ψηλού της “γαλανόλευκης” για να μαρκάρει στο low post. Τα συνεχόμενα καλάθια του Γιαννούλη Λαρεντζάκη όμως, έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-17).

Το μομέντουμ ήταν καταφανώς στην ελληνική πλευρά, το προβάδισμα έφτασε μέχρι το +4 (16-20 στο 13′), αλλά γρήγορα ήρθαν τα άσχημα νέα. Αφενός από τα τρία φάουλ του γκαρντ της Μούρθια, αφετέρου από τον τραυματισμό (αστράγαλος) του Δημήτρη Κατσίβελη. Ένα τετράλεπτο ελληνικό μπλακ άουτ έδωσε το έναυσμα στη Βοσνία να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στο +1 (29-28 στο 17′). Ξανά όμως η αντίδραση από την πλευρά των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν άμεση. Ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Λευτέρης Μποχωρίδης ανέλαβαν δράση και σε συνδυασμό με την σπουδαία ομαδική συμπεριφορά έφεραν τα πάνω κάτω, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πηγαίνει στα αποδυτήρια, όντας στο +6 (34-40).

Με σπουδαία άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα αύξησε τη διαφορά, με επί μέρους 9-19 έκλεισε την περίοδο στο +16 (43-59) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους οκτώ (55-63) τρία λεπτά πριν από το φινάλε και είδαν τον Πάσαλιτς να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 58-63, όμως ο Λαρεντζάκης έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων με φλότερ κι ο Αγραβάνης με τρίποντο για το 61-68. Ο Άτιτς απάντησε με τετράποντο για το 65-68,

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη ήταν ο Μεϊντάν Τούζλα, με τους Βόσνιους να δημιουργούν φοβερή ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσίτσι, Ζαπόλσκι, Ντάβιντοφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 36-40, 43-59, 65-70

ΒΟΣΝΙΑ (Μπόσνιτς): Αντάμοβιτς 6, Άτιτς 13 (5/15 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χαλίλοβιτς 9 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 17 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λάζιτς 2, Στιπάνοβιτς 2, Σουλεϊμάνοβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Βράμπατς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (1/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Μάντζαρης, Μαργαρίτης 14 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάννης Αγραβάνης, Γιαννόπουλος 6 (1), Κασελάκης 2 (0/6 σουτ), Κατσίβελης, Καββαδάς 4, Σαλούστρος 4, Σκορδίλης

Τα ομαδικά στατιστικά της Βοσνίας: 22/42 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 12/20 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 14 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/35 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 15/21 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην τρίτη αγωνιστική η Βοσνία θα υποδεχθεί τη Βουλγαρία (26/11), ενώ η Ελλάδα θα φιλοξενήσει τη Λετονία (26/11). Στην τέταρτη αγωνιστική η Βοσνία θα παίξει και πάλι εντός έδρας, με τη Λετονία (29/11), ενώ η Ελλάδα θα ταξιδέψει στη Βουλγαρία (29/11).