Έμεινε κορυφή η ΑΕΛ
25/02/2020 23:38

AΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ – Robo Markets ΑΕΛ 2-3 (18-25, 25-22, 21-25, 25-21, 08-15)

Η Robo Markets ΑΕΛ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες και είχε διάρκεια 128’ κέρδισε στο τάϊ – μπρέικ την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως απέσπασε δυο πολύτιμους βαθμούς μέσα στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου και με 37 βαθμούς οδηγεί τον Όμιλο Τίτλου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η Ολυμπιάδα με το βαθμό έφθασε στους 30 και ελπίζει με τη σειρά της τέσσερεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Φοβερό το ξεκίνημα των «γαλαζοκιτρίνων αφού προηγήθηκε 0-6 και 02-09 με την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως να επιχειρεί να αντιδράσει. Η Robo Markets ΑΕΛ διατήρησε τα ηνία 10-17 και αύξησε σε 13-21. Η ομάδα της Λεμεσού έβρισκε λύσεις και κέρδισε 18-25 σε 26’ γράφοντας το 0-1 μέσα στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου.

Πόντο – πόντο ξεκίνησε το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους πόντους,αλλά η Ολυμπιάδα κατάφερε να προσπεράσει 08-06. Η Ολυμπιάδα ήταν αρκετά καλή σε αυτό το σημείο και προηγήθηκε με πέντε πόντους 11-06 αναγκάζοντας τον κόουτς της Robo Markets ΑΕΛ Στ. Μασιά να ζητήσει τάϊμ – άουτ. Η προσφυγική ομάδα ήταν σταθερή και το σκορ ανέβηκε στο 15-09, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ πίεσε και μείωσε σε 16-12 με τον κόουτς της Ολυμπιάδας Γ. Γιαπάνη να ζητά τάϊμ –άουτ. Η Robo Markets ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει και μείωσε στον πόντο 19-18, αλλά η Ολυμπιάδα δεν επηρεάστηκε και με σερί  03-01 διαμόρφωσε το 22-19 και παρά την πίεση των πρωτοπόρων η Ολυμπιάδα επικράτησε στο σετ 25-22 σε 29’ ισοφαρίζοντας το μεγάλο ντέρμπι σε 1-1 σετ.

Η ομάδα της Νεάπολης ξεκίνησε καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 04-02, ενώ αύξησε το προβάδισμα σε 09-05. Η Robo Markets ΑΕΛ σταδιακά μείωνε και ισοφάρισε 10-10 σε ένα ντέρμπι πάθους και δύναμης, ενώ εξασφάλισε διαφορά τεσσάρων πόντων σε ένα καθοριστικό σημείο 11-15. Η Ολυμπιάδα πίεσε  ισοφάρισε 17-17 και προηγήθηκε 18-17 με τον κόουτς της Robo Markets ΑΕΛ  Στ. Μασιά να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Το σετ θα κρινόταν στις λεπτομέρειες με την Robo Markets ΑΕΛ να κερδίζει τελικά 21-25 σε 28’ ανακτώντας το προβάδισμα 1-2 σετ.

Η Ολυμπιάδα άρχισε καλύτερα το τέταρτο σετ προηγήθηκε 04-02, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ προσπέρασε 07-08. Η προσφυγική ομάδα ήταν πολύ πιο ουσιαστική με συνέπεια να προηγηθεί 15-08. Η Ολυμπιάδα ήταν μπροστά με 17-09, αλλά με ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ η Robo Markets AΕΛ μείωσε σε 22-20. Η προσφυγική ομάδα ωστόσο σε 29’ κέρδισε το σετ 25-21 και ισοφάρισε το ντέρμπι σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ η Robo Markets AEΛ προηγήθηκε 02-08 για να τελειώσει το σετ 08-15 σε 16’ και να εξασφαλίσει τη νίκη με 2-3 και το δίποντο.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):CudworthDonchukudimaJuricSimanowski , Μανίταρου– Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Διάκου

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤΜΑΣΙΑΣ): Dudnikova, Stedile, Παύλου, Moreira, ΣπύρουΠεχλιβάνη – ΛίμπεροΚοκκή – ΑλλαγέςΚατσουνωτούΣτεφανίδη – Gryban.

Διαιτητές: Γ.Παπαγεωργίου – Σ. Φλουρής

Επόπτες: Μ. Προκοπίου –Χ. Μητροφάνους

Σημειωτές: Ι. Τοφής – Α. Χρυσάνθου

Παρατηρητής Διαιτησίας:  Π. Τοφής

Παρατηρητής Αγώνα:Α. Καλλής