Πάλι… τιμώρησε την Ανόρθωση ο Παφιακός
25/02/2020 22:36

Ζημιά για δεύτερη φορά στην πρωταθλήτρια Ανόρθωση έκανε ο Korantina Homes Παφιακός στη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Αλ. Κωνσταντινίδη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, δεύτερης της Β Φάσης πέτυχε εντυπωσιακό διπλό μέσα στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως κερδίζοντας την πρωταθλήτρια με 1-3 σετ. Μετά από αυτή την εξέλιξη, η Ανόρθωση έμεινε στην 3η θέση, τρεις πόντους πίσω από την εκπληκτική παφιακή ομάδα. Ο αγώνας είχε φοβερή πλοκή με τρία σετ να ολοκληρώνονται στους έξτρα πόντους και συνολική διάρκεια 121’.

Ο Korantina Homes Παφιακός άρχισε φουριόζος το πρώτο σετ και έκτιζε σταδιακά διαφορά που έφθασε στο νταμπλ – σκορ 06-12 με την Ανόρθωση να ανεβαίνει μειώνοντας 10-15. Οι παίκτριες του Αλ. Κωνσταντινίδη πατούσαν γερά και διατήρησαν τη διαφορά στο σκορ 12-17. Ένα σερί 05-01 για την «Μεγάλη Κυρία» έφερε το σκορ στον πόντο 17-18. Το ντέρμπι στα τελικά στάδια ήταν ισόπαλο 23-23, ενώ η Ανόρθωση προσπέρασε 24-23. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με τον Korantina Homes Παφιακό να κερδίζει 24-26 σε 29’ κερδίζοντας 0-1 μέσα στο «Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως».

Όπως τέλειωσε το πρώτο σετ άρχισε το δεύτερο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία αλλά τον Korantina Homes Παφιακό να αποκτά μικρό προβάδισμα 06-08. Η Ανόρθωση ισοφάρισε 10-10, αλλά οι «γαλάζιες» της Πάφου προηγήθηκαν ξανά 10-12. Το παιχνίδι είχε μπόλικο σασπένς με τις πρωταθλήτριες να μειώνουν στον πόντο 14-15 και να ισοφαρίζουν 16-16, ενώ έφθασαν στην ανατροπή 19-18. Όπως στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στην τελική ευθεία 21-21 και 23-23 σε ακόμα ένα δραματικό σετ που κρίθηκε ξανά στους έξτρα πόντους. Οι δυο ομάδες ήταν μαζί 25-25, 26-26. Ο Korantina Homes Παφιακός φάνηκε πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός, κέρδισε σε 33’ 26-28 και εξασφάλισε γερό προβάδισμα νίκης 0-2 σετ.

Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ, αλλά η Ανόρθωση που έπαιζε με την «πλάτη στον τοίχο» προηγήθηκε 05-03. Ωστόσο,  ο αποφασιστικός Korantina Homes Παφιακός όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά προηγήθηκε 05-07, αλλά η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα 11-09. Ο Korantina Homes Παφιακός ισοφάρισε 12-12 με την Ανόρθωση να προσπερνά 15-14. Το προβάδισμα της Ανόρθωσης δεν κράτησε πολύ αφού ο Korantina Homes Παφιακός ισοφάρισε 18-18.

Ακολούθως, η ομάδα της Πάφου με πολύ καλή ψυχολογία προηγήθηκε 19-22 και 20-24 «αγγίζοντας» το μεγάλο breakΑνόρθωση δεν είχε άλλη επιλογή παρά να παλέψει και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 24-24. Πλέον άλλο ένα σετ το τρίτο θα κρινόταν στους έξτρα πόντους, η Ανόρθωση με αντεπίθεση διαρκείας και κάνοντας σερί 08-02 πήρε το σετ με 28-26 σε 33’ και έμεινε στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Η τροπή του τρίτου σετ δεν φάνηκε να επηρεάζει διόλου τον Korantina Homes Παφιακό που βρέθηκε στο +8 08-16 και διαστηρούσε τα ηνία 12-19 για το μεγάλο διπλό που το πέτυχε κερδίζοντας 16-25 σε

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ΑLBOSCOVIC):Caetano, Βασιλείου, Taylor, Σταυρινίδου, Felinski, Χαραλάμπους, – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Ριαλά

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΑΛ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Kωνσταντίνου, Da Silva, Θεοτή, MeloBatista, Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Δ. Κουκούνης

Επόπτες: N. Τζιακούρης – Κ. Στεφανή

Σημειωτές: K. Σουρουλλάς – Χ. Πασιουλή

Παρατηρητής Διαιτησίας: Α. Κολοκοτρώνης

Παρατηρητής Αγώνα: Τ. Σαββίδης