Επέστρεψε από την… «κόλαση» η Χέρτα
28/02/2020 23:45

Η Χέρτα απέδειξε ότι έχει σφυγμό, επέστρεψε μέσα σε περίπου δέκα λεπτά από το 0-3 και έφυγε με τον βαθμό από την έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ (3-3).
Για ένα ημίχρονο, έμοιαζε καταδικασμένη. Μετά την αποκαρδιωτική εμφάνιση και την πεντάρα που υπέστη εντός έδρας από την Μάιντς, η Χέρτα βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο από την Φορτούνα Ντίσελντορφ. Κάραμαν στο 6′ και Τόμι στο 10′ έβαλαν σε replay τον εφιάλτη για τους Βερολινέζους, με τον Τούρκο επιθετικό να διπλασιάζει τα τέρματά του στο 45+1′ και να κάνει διαδικαστική υπόθεση το β΄ μέρος.
Στην φετινή Bundesliga, όμως, όλα είναι δυνατά. Η Χέρτα εμφανίστηκε διαφορετική μετά την ανάπαυλα και μέσα σε ένα 11λεπτο κατόρθωσε να σβήσει το έλλειμμα των τριών γκολ, σαν να μην συνέβη ποτέ. Σε αυτό βοήθησε ο Τόμι, που σκόραρε και κατά της ομάδας του στο 64′, με τον ταλαντούχο Βραζιλιάνο Ματέους Κούνια να μειώνει σε 3-2 δύο λεπτά αργότερα.
Και μετά από όλα αυτά, ήρθε ο Κρίστοφ Πιόντεκ στο 75′ να κερδίσει και να ευστοχήσει στο πέναλτι, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την Χέρτα στην Bundesliga. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν την απόλυτη ανατροπή, όμως, το σουτ του Κούνια σταμάτησε στο δοκάρι, στο 90ο λεπτό και το 3-3 παρέμεινε, αποτρέποντας τους γηπεδούχους από το πρώτο σερί ζευγάρι νικών στο φετινό πρωτάθλημα και την έξοδο από την επικίνδυνη ζώνη.