Διπλό με Χάβερτς και 3η θέση!
29/05/2020 23:34

Μετά την ταπεινωτική ήττα από την Βόλφσμπουργκ, η Λεβερκούζεν πέρασε από την Φράιμπουργκ (0-1) και στην 3η θέση. Σκόραρε και τραυματίστηκε ο Χάβερτς.
Η ομάδα του Πέτερ Μποσζ χρειάστηκε ένα γκολ για να αφήσει πίσω Γκλάντμπαχ και Λειψία και να περάσει στο -1 από την 2η, Ντόρτμουντ μετά το 0-1 στην Φράιμπουργκ. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε το wonderkid, Κάι Χάβερτς, ο οποίος έγραψε ιστορία, ενώ σχεδόν αμέσως μετά το τέρμα που σημείωσε, τραυματίστηκε και αποχώρησε.
Το πρώτο μέρος μόνο ματς γερμανικού πρωταθλήματος δεν θύμιζε. Με την Φράιμπουργκ να παίζει σφιχτά και την Μπάγερν να έχει false-9 τον Χάβερτς οι φάσεις πραγματικά… δεν υπήρχαν. Μια τέτοια εμφανίστηκε στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου, όταν ο Σαλάι έκανε τρομερή πάσα στον Χέλερ, ο οποίος όμως σπατάλησε το τετ-α-τετ με τον Χραντέτσκι στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Νωρίς στην επανάληψη όμως η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ με τον Χάβερτς να βρίσκει δίχτυα από δύσκολη γωνία (54’) για το 0-1 και στη συνέχεια έδειξε ότι το μόνο που θέλει είναι να κρατήσει το αποτέλεσμα. Και έτσι κι έγινε. Οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν λίγα πράγματα στην Φράιμπουργκ, η οποία είχε ένα σουτ του Σμιντ στο 68’ και τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 88’ με το πλασέ του Πέντερσεν που απέκρουσε ο Χραντέτσκι, όμως το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.