ΑΕΚ για σεντόνι!
01/07/2020 23:00

Μεγάλη ΑΕΚ, θριάμβευσε μέσα στην Τούμπα!
Με τον Μάσιμο Καρέρα να κάνει άριστο κοουτσάρισμα και να βραχυκυκλώνει τον ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ πήρε μια δίκαιη και άνετη νίκη με 2-0 σκορ και έπιασε τους Θεσσαλονικείς στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
«Χτύπησε» δις από στατικές φάσεις η ΑΕΚ, με τον Τσιγκρίνσκι να εκμεταλλεύται την τραγική αμυντική αντίδραση των γηπεδούχων και να ανοίγει το σκορ στο 42ο λεπτό, με τον Λιβάγια να νικάει στο 82′ από το σημείο του πέναλτι τον Πασχαλάκη για το τελικό 2-0.
Πήγε να διορθώσει τα πράγματα με τις αλλαγές του στο ημίχρονο και λίγο μετά την επανέναρξη ο Φερέιρα, αλλά ο ΠΑΟΚ δείχνει βαριά άρρωστος και δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Συνήλθε η ΑΕΚ μετά την κάκιστη εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό την περασμένη Κυριακή και δείχνει πως αν συνεχίσει έτσι, αυτή είναι το φαβορί για την κατάληψη της 2ης θέσης!
Στους 59 βαθμούς πλέον οι δύο ομάδες, ισοβαθμούν στη 2η θέση μετά τα μισά των πλέι-οφ και απομένουν άλλα πέντε παιχνίδια για να μάθουμε ποιος από τους δύο θα πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (46′ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (46′ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Καντουρί, Τζόλης (56′ Μιχαηλίδης), Στοχ (74′ Λάμπρου), Σβιντέρσκι (56′ Άκπομ).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Mπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (82′ Σιμάνσκι), Κρίστισιτς, Αλμπάνης (62′ Βέρντε), Λιβάγια (82′ Οικονόμου), Ολιβέιρα (87′ Αραούχο).