Διπλό στο Ολίμπικο για την Ουντινέζε!
03/07/2020 00:47

Όνειρο θα μείνει για τη Ρόμα η κατάκτηση της τέταρτης θέσης που οδηγεί στο Champions League. Λίγες μέρες μετά την ήττα από τη Μίλαν, οι «τζιαλορόσι» γνώρισαν άλλη μια, αυτή τη φορά με σκορ 2-0 από την Ουντινέζε στο «Ολίμπικο» για την 29η αγωνιστική της Serie A, με αποτέλεσμα να μείνει 13 βαθμούς πίσω από την Αταλάντα.
Από την άλλη, οι «φριουλιάνι», που πήραν την πρώτη νίκη τους από τις 12 Ιανουαρίου και μετά από δέκα παιχνίδια, έφτασαν τους 31 βαθμούς και αποσπάστηκαν έξι βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.
Η Ουντινέζε σόκαρε την αντίπαλό της, καθώς προηγήθηκε στο 12’ με τον Λασάνα, ο οποίος ξεκίνησε και τελείωσε τη φάση, αφού προηγήθηκε ένα κακό σουτ του Ντε Πάουλ. Η Ρόμα προσπάθησε να ισορροπήσει, αλλά τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα, αφού στο 30’ αποβλήθηκε ο Περότι για σκληρό φάουλ στον Μπεκάο. Παρά τις προσπάθειες για την ισοφάριση, το γκολ δεν ήρθε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Οι «τζιαλορόσι» είχαν δύο καλές στιγμές με τον Πέρες (48’ και 55’), αλλά όσο περνούσε η ώρα, το αριθμητικό πλεονέκτημα των «φριουλιάνι» γινόταν πιο εμφανές. Μάλιστα, στο 78’ ο Νεστορόφσκι, που είχε μπει στο παιχνίδι, 13 λεπτά νωρίτερα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας ταφόπλακα στα όποια όνειρα των γηπεδούχων για κάτι καλό. Στις καθυστερήσεις, ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ το τρίτο γκολ της Ουντινέζε και έτσι το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.