Με Ράμος στο +4!
03/07/2020 01:03

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Ατλέτικο, η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να πάει στο +4 και να αγκαλιάσει το πρωτάθλημα και δεν την σπατάλησε. Οι μερένγκες νίκησαν (1-0) τη Χετάφε στο Αλφρέδο Ντι Στέφανο του Βαλδεμπέμπας με το εύστοχο πέναλτι του Σέρχιο Ράμος στο 78ο λεπτό και αγκάλιασαν τον τίτλο του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες της Μαδρίτης είχε έτσι κι αλλιώς ελάχιστες αξιόλογες φάσεις. Η Ρεάλ στο ένατο επίσημο ματς της ιστορίας της τον Ιούλιο υπέφερε για να λύσει το γόρδιο δεσμό της ομάδας του Χοσέ Μπορδαλάς, η οποία αποδεικνύει για δεύτερη διαδοχική σεζόν γιατί είναι τόσο καλή ομάδα διεκδικώντας ευρωπαϊκό εισιτήριο ενώ είναι ήδη στους 16 της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Χρειάστηκε ένα πέναλτι για να καμφθεί η αντίσταση των φιλοξενούμενων. Στο 78ο λεπτό ο Μπενζεμά έβγαλε για τον Καρβαχάλ, αυτός βγήκε από δεξιά, έκλεισε προς τα μέσα και ανατράπηκε από τον Ολιβέρα. Ο Ανδαλουσιάνος “καπιτάν” ανέλαβε την εκτέλεση και χάρισε το “χρυσό” τρίποντο στους μερένγκες.

Ο Ράμος έχει 21 εύστοχα διαδοχικά πέναλτι. Αμυντικός είχε να πετύχει 9 γκολ σε ένα ματς της ισπανικής Liga από το 2007, τότε ήταν ο Γκαράι με τη Ράθινγκ Σανταντέρ.

ΡΕΑΛ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν (33′ λ.τρ Μιλιτάο), Ράμος, Μεντί, Μόντριτς (63′ Βαλβέρδε), Καζεμίρο, Κρόος, Ίσκο (64′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά (90+2′ Μαριάνο), Βινίσιους (64′ Ασένσιο).

ΧΕΤΑΦΕ (Χοσέ Μπορδαλάς): Σορία, Νταμιάν Σουάρεθ (75′ Τζέισον), Τζενέ, Ετσέιτα, Ολιβέρα, Νιόμ, Μακσίμοβιτς, Τιμόρ (84′ Φαχρ), Κουκουρέγια (70′ Ντούρο), Αραμπάρι (84′ Άνχελ), Μάτα (75′ Μολίνα)