Δεύτερο σερί νταμπλ η Μπάγερν Μονάχου
04/07/2020 23:03

Πριν λίγες μέρες πανηγύρισε την κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος και σήμερα σήκωσε το 20ό κύπελλο. Οι μεταμορφωμένοι με τον Χάνσι Φλικ, Βαυαροί, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να τελειώσουν τον τελικό με την Λεβερκούζεν από το πρώτο μέρος και να κλείσουν την εντός συνόρων σεζόν με δεύτερο σερί νταμπλ. Αλάμπα και Γκνάμπρι πέτυχαν τα γκολ για την Μπάγερν, η οποία μετά το 0-3 στο πρώτο ματς με την Τσέλσι, βρίσκεται ήδη στους «8» του Champions League και κυνηγά το treble.

Η Μπάγερν προειδοποίησε τις Ασπιρίνες στο 10′ όταν ο Κομάν βρέθηκε μόνος του αλλά πλάσαρε πάνω στον Χραντέτσκι, όμως στο 16′ ο Αλάμπα άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό φάουλ στο παραθυράκι. Το 0-1 δεν έμεινε για πολύ καθώς η ομάδα του Φλικ έβαλε από νωρίς βάσεις κούπας. Στο 24′ ο Κίμιχ απέδειξε ξανά ότι είναι καλύτερα να παίζει μέσος καθώς γύρισε εκπληκτικά έβγαλε στον Γκνάμπρι, ο οποίος ύστερα από μια επαφή τελείωσε τη φάση για το 0-2 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Φόλαντ, που είχε μπει στο ημίχρονο, βρήκε αέρα ενώ ήταν μόνος με τον Νόιερ στην κόντρα και αυτό ήταν κάτι που το τιμώρησε η Μπάγερν. Στο 59′ ο τερματοφύλακας των Βαυαρών έκανε μπαλιά 60 μέτρων για τον Λεβαντόβσκι, εκείνος δοκίμασε το βολέ από τα 25 μέτρα και ο Χραντέτσκι ενώ αρχικά απέκρουσε, με κάποιο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-3.

Η Λεβερκούζεν κατάφερε στο 64′ με κεφαλιά του Σβεν Μπέντερ να μειώσει, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερο γκολ παρά τις καλές προϋποθέσεις σε κάμποσες περιπτώσεις. Στο 89′ ο Λεβαντόβσκι με ωραίο σκάψιμο έγραψε το 1-4 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 51ο σε όλες τις διοργανώσεις στη σεζόν, ενώ το τελικό 2-4 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις με πέναλτι ο Κάι Χάβερτς.