Τη νίκησε και την βύθισε
08/07/2020 22:41

Την πολύ καλή της πορεία μετά την διακοπή λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού συνέχισε η Νάπολι. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, έφτασε τις τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια, επικρατώντας με σκορ 2-1 της Τζένοα στο «Μαράσι».

Οι ναπολιτάνοι, προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Μέρτενς, εξαργυρώνοντας την υπεροχή που είχαν σε όλο το πρώτο μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ιδανικές προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, που ισοφάρισαν με τον Γκολντανίγκα, τέσσερα λεπτά μετά την σέντρα. Η Νάπολι βρήκε και πάλι τα πατήματά της και με τον Λοσάνο στο 66’ πήρε προβάδισμα εκ νέου, που αποδείχθηκε και καθοριστικό.

Πλέον, το συγκρότημα του Κώστα Μανωλά ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς, πέρασε προσωρινά στην 6η θέση με 51 βαθμούς, ενώ η Τζένοα έμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού 18η με 27 βαθμούς.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας, Φιορεντίνα και Κάλιαρι ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, παρότι και οι δύο είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Οι «βιόλα» παρέμειναν 13οι με 35 βαθμούς και στο +8 από τον υποβιβασμό, ενώ οι σαρδηνοί, έπαισαν στην 10η θέση και στους 40 πόντους την Σασουόλο.

Η 31η αγωνιστική:

Τρίτη 7 Ιουλίου

Λέτσε-Λάτσιο 2-1 (30′ Μπαμπακάρ, 47′ Λουκιόνι-5′ Καϊσέδο)
Μίλαν-Γιουβέντους 4-2 (62′ πεν. Ιμπραΐμοβιτς, 66′ Κεσί, 67′ Λεάο, 80′ Ρέμπιτς-47′ Ραμπιό, 53′ Ρονάλντο)