Εμφατικό break-Φουλ για τίτλο ο Παναθηναϊκός
09/07/2020 21:21

Με εμφάνιση βγαλμένη από την κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 επί του Ολυμπιακού στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volley League. Έτσι, εάν επικρατήσει την Κυριακή στο κλειστό του Αγίου Θωμά θα πάρει το πρώτο του πρωτάθλημα μετά από το 2006.

Αξίζε να σημειώσουμε, ότι αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Παναθηναϊκού για φέτος στην έδρα του Ολυμπιακού.

Στα του αγώνα ο Παναθηναϊκός ανέδειξε όλες τις αδυναμίες του Ολυμπιακού στην υποδοχή, έφερε το ματς στα μέτρα του, κράτησε την υποδοχή και κατάφερε να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη. Καθοριστικό ήταν το μοίρασμα του παιχνιδιού από τον Γιάκομπσεν που κράτησε ψηλά την αποτελεσματικότητα των πρασίνων, με τους Ραγκέν, Τσάτσιτς και Ράπτη να κάνουν μεγάλο ματς σε αυτό το κομμάτι.

Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός δεν πήρε βοήθεια από τους ακραίους του τόσο σε υποδοχή όσο και σε επίθεση και έτσι το παιχνίδι του Τερβαπόρτι έγινε μονοδιάστατο.

Το ματς: Από το πρώτο σετ φάνηκαν οι προθέσεις των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός σημάδευε στην υποδοχή τον Τσάτσιτς θέλοντας να τον βγάλει εκτός επίθεσης, ενώ ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε στο δικό του σερβίς για να χαλάσει την υποδοχή των ερυθρολεύκων για να κάνει πιο εύκολη τη δουλειά του μπλοκ του.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Το σερβίς του Ανδρεόπουλου χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και οι πράσινοι κατάφεραν να ξεφύγουν με τέσσερις (11-15). Ο Ολυμπιακός πίεσε και εκείνος με το σερβίς του και κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο 17-18, αλλά οι πράσινοι έφτασαν στην κατάκτηση του σετ. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ράπτη να χαλάσει την υποδοχή των ερυθρολεύκων και να οδηγήσει τη ομάδα του στο 0-1 με 19-25.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου με εξαιρετική ψυχολογία πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Ο Ολυμπιακός στην πρώτη φάση του σετ έχασε τον Φίνγκερ. Ο Τσέχος διαγώνιος πάτησε πάνω στο πόδι του Τσάτσιτς με αποτέλεσμα να υποστεί διάστρεμμα. Οι ερυθρόλευκοι με τον Ασπιώτη να είναι εξαιρετικός, δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει και έφερε το σετ στα ίσα με 17-17.  Εκεί όμως ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Ρανγκέλ κατάφερε να ξεφύγει με πέντε πόντους (19-24) και στη συνέχεια να κλείσει το σετ με 22-25.

Η εικόνα του τρίτου σετ ήταν ακόμα καλύτερη για τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι μπήκαν από την αρχή σε ρόλο οδηγού, έχτισαν μία διαφορά από τα μισά και έκαναν έυκολα το 3-0 με 25-19.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 19-25, 22-25, 19-25