Κλοπ: «Έπρεπε να σκοράρουμε τουλάχιστον 4 γκολ»
11/07/2020 20:25

Την απογοήτευσή του για το γεγονός πως η Λίβερπουλ κόλλησε στο 1-1 με την Μπέρνλι αν και είχε πολλές ευκαιρίες να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, εξέφρασε στο φινάλε ο Γιούργκεν Κλοπ.

Αν και κατάφερε να δημιουργήσει 23 τελικές προσπάθειες και να έχει τις περισσότερες κλασικές φάσεις στον αγώνα, η Λίβερπουλ έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι για την 35η αγωνιστική της Premier League το απόγευμα του Σαββάτου, κάτι που σημαίνει πως θα καταρρίψει το φράγμα των 100 πόντων μόνο αν νικήσει στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές τις Άρσεναλ, Τσέλσι και Νιούκαστλ.

Από την πλευρά του, ο Γιούργκεν Κλοπ δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για το τελικό αποτέλεσμα μιλώντας μπροστά στις κάμερες και στάθηκε στην αδυναμία των παικτών του καθαρίσουν το ματς πριν έρθει η ισοφάριση από τον Ροντρίγκεζ στο 69ο λεπτό.

“Ήταν μία καλή εμφάνιση στα μεγαλύτερα κομμάτια του αγώνα. Ήταν η Λίβερπουλ εναντίον του Νικ Πόουπ (σ.σ. ο γκολκίπερ της Μπέρνλι). Ήταν πρόκληση για μας να δημιουργήσουμε απέναντι σε μία ομάδα τόσο καλά οργανωμένη και με τέτοια εξαιρετική συμπεριφορά.

Υπήρχε πάντα ένας τύπος για να μας αρνηθεί το γκολ και αφήσαμε ανοιχτή την πόρτα για την Μπέρνλι. Δεν τελειώσαμε το ματς. Θα έπρεπε να είχαμε βάλει, δύο, τρία, τέσσερα γκολ αλλά δεν το κάναμε”, τόνισε αρχικά ο τεχνικός των πρωταθλητών Αγγλίας και συνέχισε:

“Στο τέλος μείναμε στην ισοπαλία αλλά αισθάνομαι σαν να χάσαμε το ματς. Θα έπρεπε να είχαμε βάλει και άλλα γκολ αλλά ήταν δικό μας λάθος που δεν το πράξαμε. Ουδείς άλλος έχει την ευθύνη. Η Μπέρνλι δεν επηρεάστηκε από το γεγονός πως δεχόταν φάση κάθε λεπτό.

Έκαναν αυτό που ήθελα να κάνουν. Αξίζουν σεβασμό που το πέτυχαν, ωστόσο για μας ήταν απογοήτευση το αποτέλεσμα. Ήταν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μας απέναντι στην Μπέρνλι αλλά δεν σκοράραμε πάνω από ένα γκολ και πήραμε μόνο έναν πόντο”.