Κορυφαίος και μοιραίος ο Γιάννης
03/08/2020 08:13

Την πρώτη τους ήττα μετά το restart και συνολικά 13η στη σεζόν γνώρισαν οι Μπακς, καθώς έχασαν με 120-116 από τους Ρόκετς σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εξαιρετικός με 36 πόντους (6/9 βολές, 12/20 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη σε 33 λεπτά. Με δικό του καλάθι στα 24,3’’ πριν το τέλος το Μιλγουόκι προσπέρασε (116-117), ωστόσο μετά τις βολές του Γουέστμπρουκ (118-117) έκανε μια λάθος πάσα και το Χιούστον «καθάρισε» το παιχνίδι με βολές.
Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 31 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ ξεχώρισε, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 24 πόντους με 5/14 σουτ για τους Ρόκετς, που ισοφάρισαν το ρεκόρ των περισσότερων τριπόντων στο ΝΒΑ με 61 (ευστοχώντας στα 21), αλλά έπαιξαν καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά και οδήγησαν το Μιλγουόκι σε συνολικά 22 λάθη.