Χαλαρά και με ανατροπή!
06/08/2020 00:04

Με τον Τζέσι Λίνγκαρντ να σκοράρει για δεύτερο σερί ματς μετά από το τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος απέναντι στη Λέστερ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ με το τελικό 2-1 επί της Λίντσερ Λασκ στη ρεβάνς του άνετου 5-0 που είχε εξασφαλίσει από το πρώτο, εκτός έδρας παιχνίδι.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μετά την ευρεία νίκη στο πρώτο παιχνίδι τον περασμένο Μάρτιο δεν είχαν κανένα πρόβλημα και καμία ανησυχία για την παρουσία τους στο Final-8 του φετινού Γιουρόπα Λιγκ που θα διεξαχθεί στη Γερμανία.

Η Λασκ στο «Ολντ Τράφορντ» κατάφερε να προηγηθεί με εκπληκτικό γκολ του Βίσινγκερ από μακρινή απόσταση με τον Ρομέρο να μαζεύει τη μπάλα από τα δίχτυα του στο 55ο λεπτό.

Η απάντηση από πλευράς Γιουνάιτεντ ήρθε με τον Τζέσι Λίνγκαρντ που έχοντας πλέον μιλήσει ανοιχτά για τα ψυχολογικά προβλήματα που αντιμετώπισε, σκόραρε σε δεύτερο σερί ματς μετά από εκείνο απέναντι στη Λέστερ στο πρωτάθλημα. Ο Άγγλος έκανε το 1-1 στο 57ο λεπτό και ο Μαρσιάλ στο φινάλε με πλασέ από θέση βολής έκανε την ολική ανατροπή για τη δεύτερη νίκη της ομάδας του Σόλσκιερ κόντρα στη Λασκ στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Επόμενος αντίπαλος της αγγλικής ομάδας στο Final-8, είναι η Κοπεγχάγη που κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπασακσεχίρ με το τελικό 3-0 στη ρεβάνς, ανατρέποντας το εις βάρος της 1-0 από το πρώτο παιχνίδι.