Πάρτι πρόκρισης με Μέσι!
09/08/2020 00:06

Έστησε πάρτι πρόκρισης κόντρα στην Νάπολι η Μπαρτσελόνα!
Με πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι, οι «μπλαουγκράνα» έκαναν ό,τι ήθελαν τους Ιταλούς και επικρατώντας με 3-1, προκρίθηκαν στο final-8 του Champions League όπου θα αντιμετωπίσουν την Μπάγερν Μονάχου.
Παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι, με την Μπαρτσελόνα να κάνει ίσως το καλύτερό της ημίχρονο στη σεζόν και να καθαρίζει το ματς και την πρόκριση. Η ομάδα του Κίκε Σετιέν τα… χρειάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα όταν είδε τον Μέρτενς μετά από ενάμιση λεπτό να τραντάζει το δεξί δοκάρι της εστίας του Τερ Στέγκεν, αλλά μετά από αυτή τη φάση κυριάρχησε. Ο Κλεμάν Λανγκλέ με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράκιτιτς, πετυχαίνοντας παράλληλα το 600ο ευρωπαϊκό γκολ των Καταλανών, με τον Μέσι να σκοράρει με… νταηλίδικη προσπάθεια ένα τρομερό γκολ για το 2-0 στο 23ο λεπτό.
Ο Αργεντινός σκόραρε ένα ακόμη όμορφο τέρμα μετά από μυθική μπαλιά με το εξωτερικό του Ντε Γιονγκ στο 30′ αλλά δεν μέτρησε μετά από εξέταση του VAR για χέρι του Μέσι, ο οποίος στο 45ο λεπτό τσίμπησε τη μπάλα προ του Κουλιμπαλί και αυτός τον κλώτσησε στα… ίσια, με τον Τσακίρ να δείχνει την άσπρη βούλα. Από εκεί, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σουάρες έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην Μπαρτσελόνα και έγινε ο τρίτος σκόρερ στην ιστορία των «μπλαουγκράνα», αλλά η Νάπολι βρήκε στο 45’+5′ γκολ ελπίδας με τον Ινσίνιε, ο οποίος σκόραρε με πέναλτι μετά από παράβαση που είχε κερδίσει ο ίδιος από τον Ράκιτιτς (3-1).
Η Νάπολι μπήκε διατεθειμένη στο δεύτερο μέρος για να πιέσει, το έκανε στο πρώτο τέταρτο αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η Μπαρτσελόνα κρατούσε άνετα το υπέρ της 3-1 και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς στο «Σαν Πάολο», ήταν… χαλαρή αφού έπρεπε να δεχτεί δύο γκολ για να μείνει εκτός συνέχειας. Οι γηπεδούχοι πήγαιναν σε χαμηλό τέμπο τον αγώνα και παραλίγο να αγχωθούν όταν ο Μίλικ στο 81ο λεπτό σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς ήταν πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο.
Τα εναπομείναντα λεπτά βρήκαν την παρέα του Κώστα Μανωλά να προσπαθεί να βρει ένα γκολ που θα τις έδινε ελπίδες, αλλά δεν το κατάφερε ποτέ με την Μπαρτσελόνα να ρίχνει ταχύτητα και να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας του Champions League.