Απίστευτη Λειψία στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ!
14/08/2020 00:10

H Λειψία νίκησε 2-1 την Ατλέτικο στον προημιτελικό της Λισσαβώνας και συνεχίζει την εκπληκτική πορεία στα ημιτελικά του Champions League. Αντίπαλος των ταύρων η Παρί Σεν-Ζερμέν.
Δεν σταματά να μας αφήνει άφωνους η Λειψία, η οποία τρελαίνει κόσμο στο Champions League. Η γερμανική ομάδα νίκησε 2-1 την Ατλέτικο για τα προημιτελικά του Final 8 της Λισσαβώνας και συναντά στα ημιτελικά του Champions League την Παρί Σεν-Ζερμέν η οποία προκρίθηκε με τρομερή ανατροπή επί της Αταλάντα.
Οι ταύροι άνοιξαν το σκορ στο 51ο λεπτό. Αφού κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα, ο Σάμπιτσερ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντάνι Όλμο με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Γιαν Όμπλακ και άνοιξε το σκορ.
Στο 70ό λεπτό ο Ζοάο Φέλιξ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κλόστερμαν. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, νίκησε τον Γκουλάσι κι έκανε το 1-1.
Κι ενώ όλα έδειχναν… παράταση, το σενάριο ήταν διαφορετικό. Στο 88ο λεπτό ο Ανχελίνο κινήθηκε από αριστερά, έβγαλε παράλληλα προς τα έξω, ο Άνταμς εκτός περιοχής έκανε το σουτ με το δεξί, ο Σάβιτς έβαλε την κόντρα για να απομακρύνει, η πορεία της μπάλας άλλαξε και αυτή κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Όμπλακ.
ΛΕΙΨΙΑ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Ανχελίνιο, Σάμπιτσερ (90+2′ Μουκιέλε), Καμπλ, Λάιμερ (72′ Άνταμς), Ενκουνκού (83′ Αϊνταρά), Πόουλσεν, Ντάνι Όλμο (83′ Σικ).
ΑΤΛΕΤΙΚΟ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Ρενάν Λόντι, Καράσκο, Σαούλ, Ερέρα (58′ Ζοάο Φέλιξ), Κόκε (90+2′ Φελίπε), Ντιέγκο Κόστα (72′ Μοράτα), Γιορέντε.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΡΕΒΑΝΣ ΤΩΝ 16
Παρασκευή 7 Αυγούστου

Σίτι – Ρεάλ 2-1 [2-1] (9′, 69′ Στέρλινγκ / 28′ Μπενζεμά)

Γιουβέντους – Λιόν 2-1 [0-1] (43′ πεν., 60′ Κριστιάνο / 12′ Ντεπάι)

Σάββατο 8 Αυγούστου

Μπάγερν – Τσέλσι 4-1 (10′ πεν., 84′ Λεβαντόβσκι, 24′ Πέρισιτς, 76′ Τολισό / 44′ Έιμπραχαμ) [3-0]

Μπαρτσελόνα – Νάπολι 3-1 (10′ Λανγκλέ, 23′ Μέσι, 45+1′ πεν. Σουάρες / 45+5′ πεν. Ινσίνιε) [1-1]