Κύπελλο Coca Cola: Οι ομάδες που προκρίθηκαν
16/09/2020 22:04

Με μια έκπληξη άρχισε ο θεσμός του κυπέλλου. Συγκεκριμένα η ΠΑΕΕΚ επικράτησε με 2-1 της Δόξας και την άφησε εκτός συνέχειας στη διοργάνωση, ενώ φυσιολογικά ήταν τα αποτελέσματα στα άλλα τέσσερα ματς, όπου πήραν την πρόκριση η ΑΕΛ, η Καρμιώτισσα, η Νέα Σαλαμίνα και η ΠΑΕΕΚ.
Αναλυτικά η δράση:
ΑΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ ΨΕΥΔΑ 5-0: Παρατάσσοντας την ομάδα του ο Ντούσαν Κέρκεζ με αρκετές ρεζέρβες, η ΑΕΛ επικράτησε με 5-0 της Ομόνοιας Ψευδά στο Τσίρειο στάδιο. Η ομάδα της Λεμεσού καθάρισε νωρίς το ματς, καθώς στο 2’ ο Μαΐντεβατς άνοιξε το σκορ και στο 7’ ο Ριέρα έγραψε το 2-0. Ο Αντάμοβιτς με πέναλτι έγραψε το 3-0, ο Μαΐντεβατς πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και ο Αντωνίου στο 60’ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.
ΠΑΕΕΚ – ΔΟΞΑ 2-1: Η έκπληξη της ημέρας έγινε από την ΠΑΕΕΚ που επικράτησε της Δόξας και την άφησε εκτός διοργάνωσης. Ο Αριστοτέλους στο 70’ και ο Φράγκος στο 84’ πέτυχαν τα γκολ της ΠΑΕΕΚ, ενώ για τη Δόξα σκόραρε ο Καλό στο 85’.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ – ΘΟΙ 4-0: Άνετη πρόκριση για την Καρμιώτισσα που επικράτησε με 4-0 του ΘΟΙ. Μπαργκάν και Φράγκου σκόραραν στο Α’ ημίχρονο, ενώ άλλα δύο γκολ σημειώθηκαν στην επανάληψη.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΧΥΡΩΝΑΣ 4-1: Άνετη νίκη και πρόκριση για τη Νέα Σαλαμίνα με πρωταγωνιστή τον Ντανίλο που πέτυχε χατ τρικ (29′, 75′ 85′), ενώ ο Κχερίν πέτυχε το τέταρτο γκολ. Ο Ντόουσον πέτυχε το γκολ του Αχυρώνα.
ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ – ΠΑΦΟΣ 1-5: Έκανε περίπατο και πήρε την πρόκριση η Πάφος. Σκόρερ για την παφιακή ομάδα οι Σαΐθ, Βαλακάρι (2), Βα’, Μπεριγκό.