«Καθάρισαν» εύκολα Μίλαν και Βόλφσμπουργκ
17/09/2020 23:02

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Μίλαν ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Europa League. Οι «ροσονέρι» νίκησαν 2-0 τη Σάμροκ Ρόβερς στην Ιρλανδία και προκρίθηκαν στον γ’ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Η Μίλαν ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και ήταν λίγες οι φορές που απειλήθηκε από τους Ιρλανδούς. Στο 23’ ο Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς με συρτό αριστερό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «ροσονέρι», οι οποίοι θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Ίδια ήταν η εικόνα και στην επανάληψη με τον Τσαλχάνογλου να χάνει την μια ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά να… εξιλεώνεται στο 67’, κάνοντας το 2-0. Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα και χωρίς πολλά-πολλά, έφτασαν στη νίκη και στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Βόλφσμπουργκ… από ημίχρονο!

Με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισε» την υπόθεση-πρόκριση η Βόλφσμπουργκ, που συνέτριψε 4-0 την Κουκέσι στην Αλβανία. Οι «λύκοι» προηγήθηκαν στα Τίρανα με τον Βέγκχορστ (21’), για να έρθει ο Λακρουά (33’) να διπλασιάσει τα τέρματα της γερμανικής ομάδας.

Η Κουκέσι ήταν τουλάχιστον ένα επίπεδο πιο κάτω και σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να απειλήσει. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι τράβηξαν… φρένο, παρ’ όλα αυτά, πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Βέγκχορστ, ο οποίος έκανε το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα 4-0 διαμόρφωσε ο Μεχμέντι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.