Έκανε το τρία στα τρία στη Ligue 1
18/09/2020 00:09

Στην πρώτη θέση της Ligue 1 ανέβηκε η Σεντ Ετιέν. Μετά τις νίκες απέναντι σε Λοριάν και Στρασμπούρ, επικράτησε 2-0 της Μαρσέιγ στο Βελοντρόμ και έφτασε τους εννέα βαθμούς μετρώντας τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια.

Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μακόν κινήθηκε από τα αριστερά, γύρισε στην περιοχή, με τον Ρομέν Αμουμά να πλασάρει τον Μανταντά για το 0-1. Οι στεφανουά διαχειρίστηκαν το πρώτο ημίχρονο, ενώ η ομάδα του Βίλας-Μπόας δυσκολεύτηκε στην επίθεση.

Στο 53′ η Μαρσέιγ έφτασε κοντά στο 1-1, όταν ο Τοβάν μετά από πάσα του Παγέτ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μουλέν. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, όμως δεν κατάφεραν να αλλάξουν το σκορ.

Στο 73ο λεπτό, η Σεντ Ετιέν διπλασίασε τα τέρματα της χάρη στον Μπουανγκά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μία αντεπίθεση της ομάδας του και με ωραίο σουτ στα όρια της περιοχής πέτυχε το δεύτερο γκολ.

Μαρσέιγ (Βίλας – Μπόας): Μανταντά, Μπαλέρντι (46′ Σαρ), Καλέτα-Καρ, Γκονθάλεθ, Σακάι (79′ Ρόκια), Σανσόν (71′ Ζερμέν), Καμάρ, Ρονζιέ (79′ Στρούτμαν), Παγέτ, Λόπες (46′ Ακέ), Τοβάν

Σεντ-Ετιέν (Πουέλ): Μουλέν, Ντεμπουσί (9′ Μουεφέκ), Φοφανά, Κολοντζιέτς, Μακόν, Μπουανγκά, Νεγιού (73′ Γκουρνά-Ντουάθ), Καμαρά, Αουτσίτς (46′ Νορντέν), Αμπί (72′ Σισοκό), Αμουμά (58′ Γιουσούφ)