Ο Πίρλο έκανε πιο… ωραία την «Κυρία»
20/09/2020 23:53

Η νέα Γιούβε του Πίρλο άρεσε! Ο Maestro έδωσε κίνητρα, ενθουσιασμό, άλλαξε πλάνο, τακτική και η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε με το δεξί στη φετινή Serie A επικρατώντας 3-0 της Σαμπντόρια στο Τορίνο. Ιδανική πρεμιέρα για τον Κουλουσέφσκι, ο οποίος βρήκε δίχτυα, ενώ σκόραρε και ο Κριστιάνο. Η παράδοση συνεχίστηκε και η ομάδα του Ρανιέρι έμεινε χωρίς νίκη επί της Γιούβε από το 2013.

Με 3-4-3 και… Κουλουσέφσκι!

Ο Πίρλο άρχισε το ματς με 3-4-3, αλλά και χωρίς τους τραυματίες Ντιμπάλα, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Μπερναρντέσκι. Ετσι, ο Ρονάλντο είχε στα αριστερά του τον Ράμσεϊ και στα δεξιά τον Κουλουσέφσκι. Πρεμιέρα και για τον ΜακΚένι, ενώ η έκπληξη έγινε με τον Φραμποτα, ο οποίος είχε μόλις μια συμμετοχή με τη «Μεγάλη Κυρία» στη Serie A. Ο 20χρονος Σουηδός έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Γιούβε και χρειάστηκε… δώδεκα λεπτά για να δικαιώσει τον Πίρλο. Εξι επαφές με τη μπάλα και μια σουτάρα ήταν αρκετά για να δώσουν το προβάδισμα στη Γιούβε και να κάνουν τον Κουλουσέφσκι απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης με τους Γενοβέζους. Oι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν τον έλεγχο, αλλά όχι και την ψυχραιμία στην τελική ενέργεια. Στο 22΄ ο Κριστιάνο δεν μπόρεσε με υπέροχο αριστερό σουτ να σκοράρει, ενώ στο 34′ έπειτα από συνδυασμό με τον Ράμσεϊ, ο Πορτογάλος δεν κατάφερε να σκοράρει. Aντίθετα, η Σαμπντόρια στο 400ο ματς του Ρανιέρι στη Serie A, παρουσιάστηκε ασύνδετη, χωρίς σωστή κυκλοφορία και φυσικά ακίνδυνη μπροστά από την εστία του Σέζνι.

Σκόρερ και ο Κριστιάνο!

Ιδιο σκηνικό και στην επανάληψη, η Γιούβε είχε τον απόλυτο έλεγχο, η επιθετική τριπλέτα πίεζε, αλλά στο 65΄ ο Κριστιάνο δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Εξαιρετικός ο Φραμποτα, έδωσε ώθηση από τα αριστερά. Στο 75′ ο Ρονάλντο έχασε καλή ευκαιρία, ενώ δυο λεπτά αργότερα από μαγική κούρσα του Κουλουσέφσκι ο Ντανίλο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Ωστόσο, στο 78′ η Γιουβέντους «καθάρισε» το ματς. Από προσπάθεια του Σουηδού, η μπάλα έφτασε στον Μπονούτσι, ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Χρειαστήκε να φτάσουμε στο 83′ για να κάνει ο Σέζνι την πρώτη του επέμβαση, νικώντας τον Εκνταλ. Η Σαμπντόρια… ρίσκαρε αργά και στο 87′ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κουαλιαρέλα. Η Γιουβέντους απάντησε και στο 88′ ο Κριστιάνο από πάσα του Ράμσεϊ διαμόρφωσε το 3-0.