Τη λύση έδωσε ο Ενκετία
20/09/2020 00:16

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Premier League κατάφερε να πάρει η Άρσεναλ. Οι κανονιέρηδες κέρδισαν με 2-1 την Γουέστ Χαμ στο Emirates παίρνοντας ένα δύσκολο τρίποντο.

Η Άρσεναλ ήταν εκείνη που πίεζε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού με την Γουέστ Χαμ να έχει οπισθοχωρήσει στα 2/3 του γηπέδου. Στο 15ο λεπτό, η Γουέστ Χαμ ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπάουεν στην μικρή περιοχή από τον Γκάμπριελ, ωστόσο συνεχίστηκε το παιχνίδι.

Στο 25ο λεπτό οι κανονιέρηδες μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Πιέρ Έμερικ Ομπαμεγιάνγκ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά της περιοχής και ο Λακαζέτ έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνσκι.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε. Ο Φρέντερικς μπήκε στην μικρή περιοχή, έδωσε την μπάλα στον Μπάουεν και εκείνος γύρισε στον Αντόνιο,  ο οποίος με το μυτάκι έκανε το 1-1. Μάλιστα, ο σκόρερ των σφυριών από την επανέναρξη του πρωταθλήματος τον Ιούνιο έχει πετύχει 9 γκολ, όσα και ο Ράχιμ Στέρλινγκ.
Η Άρσεναλ ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του β’ ημιχρόνου. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικάν στο μεγαλύτερο μέρος. Ο Γουίλιαν ήταν καλός και σ’ αυτό το ματς στο ανασταλτικό κομμάτι, ωστόσο δημιουργικά δεν μπόρεσε να βοηθήσει. Η  Γουέστ Χαμ απείλησε με τον Αντόνιο, ο οποίος είχε και δοκάρι μετά από κεφαλιά του στο 66ο λεπτό.

Τελικά, η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει το τρίποντο με γκολ στο 86ο λεπτό. Ο Σακά βρήκε τον Θεμπάγιος και εκείνος στη συνέχεια τροφοδότησε τον Ενκετία, ο οποίος με πλασέ έδωσε τη λύση για τους κανονιέρηδες.

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κρίσγουελ, Ογκμπόνα, Ντιοπ, Φρέντερικς, Ράις, Σούτσεκ, Μαζουακού, Φορνάλς Μπάουεν, Αντόνιο

Άρσεναλ (Αρτέτα):  Λένο, Τίρνι, Γκάμπριελ, Χόλντινγκ, Τζάγκα, Θεμπάγιος, Σακά, Μπεγιερίν, Ομπαμεγιάνγκ, Γουίλιαν, Λακαζέτ