LIVE: ΕΝΠ – ΑΠΟΕΛ 0-2 (Χορηγός η Bet on Alfa)
20/09/2020 20:52

Σε εξέλιξη από τις 19:30 στο «Τάσος Μάρκου» η αναμέτρηση μεταξύ της ΕΝΠ και του ΑΠΟΕΛ για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Τηλεοπτική μετάδοση από Cytavision Sports 1 και ραδιοφωνική από Super Sport FM 104.0.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ

90′ +2′ Σουτ του Μπαρμπόσα, εξαιρετική απόκρουση του Σίλβα σε κόρνερ.

72′ ΓΚΟΛ 0-2 Ο Γκαγιάς Ζαχίντ διπλασιάζει τα δικά του προσωπικά γκολ και της ομάδας του, όταν μετά από μπαλιά του Τάμαρι απίο αριστερά, έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκατσέφσκι.

67′ Δύσκολη απόκρουση του Σίλβα σε κόρνερ, σε μακρινό σουτ του Ιρέκ.

60′ Σουτ του Τάμαρι εκτ΄ςο περιοχής, δεν βρήκε στόχο και η μπάλα έφυγε έξω.

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτό με το ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ με το γκολ του Ζαχίντ μόλις στο 2′. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 20λεπτο, η ΕΝΠ ανέβασε στη συνέχεια στροφές και ήταν πιο απαιτητική.

38′ Σουτ του Φελίπε, απέκρουσε ο Σίλβα.

32′ Σουτ του Φαν Άνχολτ, η μπάλα έφυγε έξω για να χαθεί η πρώτη καλή ευκαιρία για την ΕΝΠ.

26′ Ζήτησε πέναλτι η ΕΝΠ σε μαρκάρισμα του Χρίστου Σιέλη στον Μαρκόφσκι εντός περιοχής. Ο ποδοσφαιριστής της ΕΝΠ άνοιξε τη μπάλα, ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ανακόψει την προσπάθεια του απλώνοντας το πόδι και υπάρχει σύγκρουση των δύο ποδοσφαιριστών.

23′ Ο Ζεράλδες μπήκε από δεξία στην περιοχή, γύρισε στον Νούχιου που έκανε το πλασέ για να διώξουν οι αμυντικοί της ΕΝΠ σε κόρνερ.

8′ Αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό ο Χρίστος Γουίλερ και πέρασε στη θέση του ο Σιέλης, ο οποίςο πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας, με τον Νσούε να μετατίθεται στο αριστερό άκρο της άμυνας.

5′ Γύρισμα από αριστερά του Ατζίλι, σουτ του Νούχιου η μπάλα έφυγε έξω.

2′ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Ζαχίντ με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ατζίλι και σύγχιση στην περιοχή της ΕΝΠ. Υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για φάουλ, αλλά η επαναληπτική προβολή δείχνει ότι δεν έγινε καμία παράβαση.

1′ Κόρνερ του Ατζίλι, κεφαλιά του Νσούε ο Γκατσέφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

ΕΝΠ (Μάριος Κκαράς): Γκατσέφσκι, Ίρεπ, Φαν Άνχολντ, Λουσέρο (71′ Μπαλοτέλι), Μπελόνε (59′ Ντένινγκ), Θεοδώρου, Κοσμά (46′ Μαϊσουράτζε), Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαρκόφσκι
Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Ντένινγκ, Ουντόζι, Κοτσώνης, Κολοκούδιας, Μαϊσουράτζε, Κυριάκου, Μπαλοτέλι
ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ζεράλδες, Ζόρζε, Νσούε, Γουίλερ (8′ Σιέλης), Ανουάρ, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ (80′ Λουντέμο), Τάμαρι, Ατζίλι (69′ Ντονγκαλά), Νούχιου.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάντος, Σιέλης, Ντίας, Εφραίμ, Λουντέμο, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Ντονγκαλά.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιάννης Αναστασίου (Ιωάννης Λαζάρου, Πέτρος Πέτρου), 4ος: Αναστάσης Αναστάση, Παρατηρτής: Μιχάλης Ιωάννου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φελίπε / Ανουάρ, Ντε Βινσέντι
ΓΗΠΕΔΟ: «Τάσος Μάρκου»