Αγχώθηκε αλλά πήρε το διπλό
22/09/2020 00:19

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε την πρεμιέρα της στην Premier League με αγώνα στο Μολινό απέναντι στην Γουλβς. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κάνοντας ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο επικράτησε με σκορ 3-1 απέναντι στους λύκους, οι οποίοι έδωσαν μάχη στο δεύτερο μέρος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ισορροπημένο τρόπο, αφού στα πρώτα λεπτά η Μάντσεστερ Σίτι είχε τον πρώτο λόγο, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, δίχως να απειλήσουν.

Στο 20ο λεπτό, οι πολίτες κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Η Σίτι κέρδισε πέναλτι με τον Ντε Μπράινε να μπαίνει στην περιοχή και να ανατρέπεται από τον Σάις. Ο Βέλγος μέσος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Η Σίτι συνέχιζε δυναμικά και στο 32ο λεπτό κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ. Ο Ντε Μπράινε έκανε κάθετη πάσα στον Στέρλινγκ ο οποίος τη γύρισε για τον Φόντεν που έκανε με πλασέ το 2-0. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι πολίτες είχαν τις στιγμές τους με Ντε Μπράινε και Ρόντρι, αλλά δεν έκαναν τρία τα τέρματά τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουλβς μπήκε πιο δυνατά ψάχνοντας να μειώσει το σκορ. Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με τον Ποντένσε, καθώς ο Πορτογάλος επιθετικός έκανε ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, γύρισε, σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Στο 56′ η Γουλβς είχε νέα ευκαιρία με το σουτ του Ρούμπεν Νέβες να φεύγει κόρνερ, έπειτα από κόντρα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 78ο λεπτό. Ο Ποντένσε με μία υπέροχη ενέργεια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Χιμένες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Έντερσον.

Οι πολίτες κλείδωσαν τη νίκη στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα στο 90+4′, με την βοήθεια και της τύχης ο Γκαμπριέλ Ζεσούς πήρε τις κόντρες, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στην εστία του Ρουί Πατρίσιο μετά από κόντρες.

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κοαντί, Σάις, Ρούμπεν Νέβες, Ζοάο Μουτίνιο, Τραορέ, Μαρσάλ (8′ Βινάγκρε), Νέτο, Ποντένσε, Χιμένες.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Άκε, Μεντί, Φερναντίνιο, Ρόντρι, Φοντέν, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Γκαμπριέλ Ζεσούς.