Πρωταγωνιστής ο Ιμπραΐμοβιτς στην πρεμιέρα
22/09/2020 00:20

H Μίλαν μπήκε με το δεξί στην Serie A επικρατώντας με 2-0 της Μπολόνια στο Σαν Σίρο. Είναι η δεύτερη νίκη των ροσονέρι σε επίσημο παιχνίδι φέτος αφού απέκλεισαν τη Σάμροκ Ρόβερς στα προκριματικά του Europa League.

Η Μίλαν αποφάσισε να προχωρήσει σε μία όμορφη κίνηση αφού έδωσε εισιτήρια σε εργαζόμενους υγείας προκειμένου να τους τιμήσει για την μάχη τους απέναντι στον κορονοϊό.

Οι ροσονέρι έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας αποκτήσει το προβάδισμα απέναντι στην ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς. Στο 35ο λεπτό ο Τεό Ερνάντες έβγαλε μία σέντρα για το κεφάλι του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, ο οποίος σηκώθηκε και κέρδισε τον τερματοφύλακα της Μπολόνια κάνοντας το 1-0.

Στο 50ο λεπτό δόθηκε πέναλτι πάνω στον Ισμαέλ Μπενασέρ, με το VAR να επιβεβαιώνει την παράβαση. Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα γράφοντας το 2-0 για τους ροσονέρι. Η Μπολόνια έμεινε και με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντάικς στο 88′.  Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι ροσονέρι πήραν το πρώτο τους τρίποντο.

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Ερνάντες, Γκάμπια, Κγάρ (72′ Ντουάρτε), Καλάμπρια, Κεσιέ (77′ Τονάλι), Μπενασέρ (86′ Κρούνιτς), Καστιγιέχο (46΄Σέλμεϊκερς), Τσαλχάνογλου (71′ Ντίας), Ρέμπιτς, Ιμπραΐμοβιτς

Μπολόνια (Μιχαΐλοβιτς): Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι, Ντανίλο, Τομιγιάσου, Ντάικς, Σούτεν, Ντομίνγκες (57′ Σανσόν), Ορσολίνι (57′ Όλσεν), Σοριάνο (80′ Σβάνμπεργκ), Μπάροου (83′ Βινγκάτο), Παλάτσιο (80′ Σαντατέρ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου

Φιορεντίνα – Τορίνο 1-0 (78′ Καστροβίλι)

Ελλάς Βερόνα – Ρόμα 0-0

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

Πάρμα – Νάπολι 0-2 (63′ Μέρτενς, 77′ Ινσίνιε)

Τζένοα – Κροτόνε 4-1 (6′ Ντέστρο, 9′ Πάντεβ, 34′ Τζαπακόστα, 75′ Πιάτσα / 28′ Ριβιέρ)

Σασουόλο – Κάλιαρι 1-1 (87′ Μπουράμπια / 77′ Σιμεόνε)

Γιουβέντους – Σαμπντόρια 3-0 (13′ Κουλουσέβσκι, 78′ Μπονούτσι, 88′ Ρονάλντο)