«Εφιαλτική» βραδιά και αντίο Ευρώπη
23/09/2020 20:49

Τα σοβαρά αμυντικά κενά που παρουσίασε ο Απόλλωνας και η ικανότητα της Λεχ Πόζναν να αξιοποιήσει τις δικές της  ευκαιρίες, έφεραν τον αποκλεισμό για την ομάδα της Λεμεσού από τη συνέχεια του Europa League. Η βραδιά εξελίχτηκε σε «εφιάλτη» για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή που δέχτηκε τη βαριά ήττα με 5-0 από μια ομάδα που παρουσιάστηκε αποτελεσματική και έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Οι γαλάζιοι παρουσιάστηκαν αγνώριστοι, σε μια εφιαλτική βραδιά που τίποτα δεν τους βγήκε και με τον τρόπο αυτό αποχαιρέτησαν πρόωρα την Ευρώπη. Το ματς άρχισε καλά για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή καθώς ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα και έδειχνε πιο απαιτητική. Αφού όμως δεν αξιοποίησε κάποιες καλές στιγμές που βρήκε, οι Πολωνοί ισορρόπησαν το ματς και άρχισαν να δείχνουν απαιτητικοί στο γήπεδο.

Το πρώτο γκολ για τη Λεχ Πόζναν ήρθε σε καθοριστικό χρονικά σημείο και έπαιξε ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Συγκεκριμένα στο 42’ σε αδράνεια της άμυνας του Απόλλωνα ο Τίμπα βρέθηκε απέναντι από τον Δημητρίου και άνοιξε το σκορ. Με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 47’ ήρθε και το δεύτερο γκολ των Πολωνών με τον κορυφαίο του αγώνα Ίσακ, ενώ στο 58’ ο Καμίνσκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, στο 81’ ο Σίκορα έγραψε το 4-0 και στις καθυστερήσεις ο Τίμπα το τελικό 5-0. Ο Απόλλωνας μετά τα πρώτα δύο γκολ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι ήρθε ο αποκλεισμός.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πίττας (46′ Λάρσον), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Ντένιτς, Σακέτι (66′ Μάρκοβιτς), Αγκίρε, Νταμπό (14′ Γιαννιώτας), Ντιγκινί Μπένσοπ.

ΛΕΖ ΠΟΖΝΑΝ: Μπέτναρεκ, Πούχαζ, Τσρνομάρκοβιτς, Σάτκα, Σρεβίνσκι, Καμίνσκι (76′ Σκόρας), Τίμπα, Μόντερ (73′ Μούχαρ), Σικορά, Φερνάντεζ, Ίσακ (67′ Κατσιαράβα).