ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 73-79: Καθάρισε ο Παπαπέτρου
24/09/2020 19:50

Θα προτιμούσαν να παλέψουν για τον πρώτο τίτλο της σεζόν, στον τελικό του WATT+Volt Super Cup, όμως η ΑΕΚ κι ο Παναθηναϊκός χρησιμοποίησαν τη μεταξύ τους αναμέτρηση στον μικρό τελικό του τουρνουά ως μια καλή πρόβα για τα επόμενα δύσκολα παιχνίδια τους στην Ευρώπη (με Νίμπουρκ στις 30/9 οι κιτρινόμαυροι, στη Χίμκι στις 2/10 οι πράσινοι).

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα επικράτησε με 79-73, με τον Νέμανια Νέντοβιτς πρώτο σκόρερ με 21 πόντους και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να “καθαρίζει” με κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο. Στους 20 σταμάτησε ο Κιθ Λάνγκφορντ για εκείνη του Ηλία Παπαθεοδώρου, που σούταρε με 37% στο δίποντο και 37% στο τρίποντο.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε στη σύνθεσή του τον Πιερ Τζάκσον εξαιτίας ενοχλήσεων στον αχίλλειο τένοντα, ενώ η ΑΕΚ άφησε εκτός δωδεκάδας τον Δημήτρη Κατσίβελη, τον Μάρκους Σλότερ και τον Δημήτρη Μαυροειδή.

Πρώτος σκόρερ με 21 πόντους από 10/12 βολές ο Νέμανια Νέντοβιτς, κορυφαίος όμως για τον Παναθηναϊκό ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Δεν ξεκίνησε καλά το ματς, το έκλεισε όμως με μεγάλα σουτ και με 15 πόντους, βάζοντας και το σουτ για το 73-79 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση. Ο διεθνής φόργουορντ είχε επίσης τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 28:31.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Δεν έδωσε το κάτι παραπάνω στην ΑΕΚ ο Ταϊρίς Ράις, που σε 18 λεπτά είχε μεν εννέα πόντους, αλλά από 2/7 σουτ και 5/7 βολές. Οι κιτρινόμαυροι τον χρειάζονταν, ειδικά από τη στιγμή που ο Γκίκας αποβλήθηκε στο πρώτο μέρος με πέντε φάουλ, όμως ο Αμερικανός δεν ήταν σε καλό απόγευμα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οκτώ φάουλ έκανε η ΑΕΚ στην πρώτη και άλλα οκτώ στη δεύτερη περίοδο! Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μέρος με 21 εκτελεσμένες βολές, την ώρα που οι κιτρινόμαυροι είχαν 9/18 τρίποντα και μόλις τρία λάθη. Στο τέλος της ημέρας οι κιτρινόμαυροι είχαν 37% στο δίποντο με μόλις 12 εύστοχα σε 32 εκτελεσμένα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έπαιρνε 14 πόντους από λάθη των αντιπάλων του, είχε 33 πόντους από τους αναπληρωματικούς και έξι περισσότερους στη ρακέτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με κακές εκτελέσεις και βιαστικές επιλογές ξεκίνησε το ματς και για τις δύο ομάδες. Το 2-2 στο τρίτο λεπτό και τα τέσσερα γρήγορα φάουλ της ΑΕΚ δεν άφηναν τους παίκτες να βρουν ρυθμό στο κομμάτι της εκτέλεσης, τα φάουλ ήταν υπερβολικά πολλά (13 στο σύνολο), μέχρι τα τέλη της περιόδου. Ο Φόστερ έδωσε αέρα πέντε πόντων (15-20) στον Παναθηναϊκό, πριν οι Ματσιούλις – Λοτζέσκι βάλουν από ένα τρίποντο για ένα μικρό 6-0 που έγραψε το 21-20 του δεκαλέπτου.

Με την ΑΕΚ να φτάνει στα 7/14 τρίποντα σε 13 λεπτά αγώνα και με τον Ζήση να έχει 1/2 βολές, οι κιτρινόμαυροι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ένα προβάδισμα που χάθηκε γρήγορα, καθώς ο Νέντοβιτς κουβάλησε τον Παναθηναϊκό στο 31-35 στο 16′ με ένα μικρό 0-8 που όμως έμοιαζε πολύ μεγαλύτερο. Με τον Γκίκα να κάνει το τρίτο και το τέταρτο φάουλ του, να χρεώνεται με τεχνική και να αποχωρεί με πέντε, ο Νέντοβιτς έβαλε τις βολές και έστειλε την ομάδα του στο +5 (35-40) στο 18′, πριν ο Κασελάκης ευστοχήσει σε τρίποντο για το 35-43. Εκεί ο Λάνγκφορντ βγήκε μπροστά και έτρεξε ένα 9-0 για το νέο προβάδισμα της ΑΕΚ (44-43), σε ένα ματς που στο ημίχρονο είχε 27 φάουλ και τέσσερις πόντους στον αιφνιδιασμό.

Η τρίτη περίοδος άνοιξε με τον Λάνγκφορντ να επιτίθεται (51-47) και τους Παπαπέτρου – Γουάιτ – Μήτογλου στην πεντάδα του Παναθηναϊκού να μη λειτουργούν καλά. Το 54-47 έγινε 54-54 μέσα σε λίγες φάσεις χάρη στην άνοδο του Παπαπέτρου που έπαιξε με δύναμη και πείσμα, με τις δύο ομάδες να γκρινιάζουν όλο και περισσότερο προς τους διαιτητές και το 59-59 του 30′ να αφήνει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Ένα ματς που ποιοτικά δεν ήταν καλό, είχε όμως ενδιαφέρον και ανταγωνισμό.

Νέντοβιτς και Φόστερ έχτισαν ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (61-67) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Όγκαστ να γράφει το 61-69 και την ΑΕΚ να κάνει άλλο ένα λάθος στο 33′. Ο Μπέντιλ έβαλε τις βολές για το 61-71 και εκεί ο Παναθηναϊκός πήγε το ματς στα μέτρα του, με τον Παπαπέτρου να βάζει μεγάλο σουτ για το 68-76, όμως οι βολές των Ράις – Λάνγκφορντ κράτησαν όρθια την ΑΕΚ (73-76) και έδωσαν χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση. Δύο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν στους πράσινους την ευκαιρία να έχουν στα 34.9″ ακόμα μία κατοχή, με τον Παπαπέτρου να βάζει το σουτ της νίκης, το σουτ που έγραψε το τελικό 73-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μάνος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12 (5/11 δίποντα, 2/4βολές, 13 ριμπάουντ, Λάνγκφορντ 20 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος, Ράις 9 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 12 (4/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 3, Ζήσης 1, Λοτζέσκι 11 (3/5 τρίποντα), Άτκινς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 15 (1), Νέντοβιτς 21 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές), Γουάιτ, Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (2/6 σουτ, 5 ασίστ), Όγκαστ 4, Κασελάκης 6 (1), Φόστερ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 3 (5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 12/32 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 19/27 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 21/28 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη