«Καθάρισε» η Ντιναμό Κιέβου, ματσάρα και 3-3 στη Νορβηγία
24/09/2020 00:40

Τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League πήρε η Ντιναμό Κιέβου, η οποία νίκησε 2-1 στο Βέλγιο τη Γάνδη, η οποία αγωνιζόταν σχεδόν σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Η Ντινάμο πήρε γρήγορο προβάδισμα στο 9’ με το γκολ του Σουπριάχα. Μάλιστα, χρειάστηκε να γίνει χρήση του VAR για να διαπιστωθεί αν ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Οι Ουκρανοί είχαν την πρωτοβουλία στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου και με πίεση πάνω στη μπάλα, κρατούσαν τους κινδύνους μακριά από την εστία τους. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, η Γάνδη κέρδισε μέτρα και επιβραβεύτηκε στο 41’ με τον Κλάιντενστ, που ισοφάρισε σε 1-1.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (53’) άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς οι Βέλγοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπεζούς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Ντινάμο πήρε την κατοχή και πίεσε για ένα δεύτερο γκολ, έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Σαπαρένκο και Μπουγιάλσκι και τελικά δικαιώθηκε στο 79’ με τον Ντε Πένα. Η ρεβάνς θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου.

Ματσάρα στη Νορβηγία, όλα θα κριθούν στην Ουγγαρία

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Νορβηγία, όπου Μόλντε και Φερεντσβάρος ήρθαν ισόπαλες με σκορ 3-3. Οι Ούγγροι προηγήθηκαν 2-0, οι Νορβηγοί έφτασαν στην ολική ανατροπή, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρίτο γκολ με πέναλτι στο 87’ και απέσπασαν την ισοπαλία. Έτσι, όλα θα κριθούν στο δεύτερο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί την Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου.

Γκολ με το… καλημέρα μπήκε στο παιχνίδι της Νορβηγίας, με τη Φερεντσβάρος να «παγώνει» τη Μόλντε και να σκοράρει στο πρώτο σουτ με το Μπολί μόλις στο 7’. Οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό σοκ, ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έβρισκαν κενούς χώρους για να απειλήσουν. Μπορεί να δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο, καμία από αυτές δεν ήταν κλασσική, σε σημείο που να προβληματίσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 52’, οι Ούγγροι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ουζούνι, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για τη νίκη, αλλά τρία λεπτά αργότερα, οι Νορβηγοί ξαναμπήκαν στο ματς, μειώνοντας με τον Τζέιμς. Και δέκα λεπτά αργότερα, έφτασαν και στο 2-2 με τον Έικρεμ. Από την ισοφάριση και μετά, η Μόλντε ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και έφτασε στην απόλυτη ανατροπή στο 83’ με τον Έλινγκσεν, που διαμόρφωσε το 3-2. Όμως, το ματς είχε πολύ… ζουμί ακόμη, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 87’ με πέναλτι του Καράτιν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-3.