Οι Σέλτικς δεν παραδίνονται!
26/09/2020 10:03

Σφυγμό και μάλιστα πολύ δυνατό απέδειξαν πως έχουν οι Σέλτικς. Παίζοντας για τη… ζωή τους, επικράτησαν 121-108 των Χιτ και μείωσαν σε 3-2 τους τελικούς της Ανατολής.

Καθοριστικό το τρίτο δωδεκάλεπτο, με την ομάδα του Μπραντ Στίβενς να επικρατεί με επί μέρους 41-25. Κορυφαίος ο Τζέισον Τέιτουμ με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με άξιο συμπαραστάτη τον Τζέιλεν Μπράουν που είχε 28 πόντους και 8 ριμπάουντ. Πολύτιμη η συνεισφορά και του Ντάνιελ Τάις με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς με 23 και ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 20 πόντους ξεχώρισαν από το Μαϊάμι, που ήταν κάκιστο στο δεύτερο ημίχρονο. Στους 17 έμεινε ο Τζίμι Μπάτλερ και στους 13 ο Μπαμ Αντεμπάγιο, έχοντας αμφότεροι από 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Το Game 6 θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Δευτέρας (2:30).

Το ματς

Οι Χιτ μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τη δουλειά και πριν συμπληρωθούν επτά λεπτά αγώνα ήταν στο +12 (5-17). Η εικόνα δεν άλλαξε δραστικά μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (28-40) με τον Ρόμπινσον να είναι «ζεστός» από μακριά και τους Σέλτικς να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην επίθεση. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο άρχισε η αντεπίθεση της Βοστώνης, που από το -9 (51-60) βρέθηκε στο +14 (92-78) σε δέκα αγωνιστικά λεπτά με οδηγό τον Τέιτουμ που είχε 17 πόντους στην περίοδο. Μπαίνοντας στο τελευταίο δωδεκάλεπτο το Μαϊάμι έγινε απειλητικό μειώνοντας στους επτά (94-87), όμως ο Μπράουν με δύο τρίποντα τιμώρησε τη ζώνη τους και ο Χέιγουορντ εξίμισι λεπτά πριν το τέλος έγραψε το 107-91. Οι Χιτ δεν αντέδρασαν σε κανένα σημείο του αγώνα και οι Σέλτικς τελείωσαν τη δουλειά φτάνοντας και στο +19 (117-98).

Δωδεκάλεπτα: 18-26, 51-58, 92-83, 121-108