Πρόκριση για Ντιναμό Κιέβου και Φερεντσβάρος
30/09/2020 00:26

Την επιστροφή της στους ομίλους του Champions League, μετά τη σεζόν 2016-17 πανηγυρίζει η Ντινάμο Κιέβου. Η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου νίκησε και στο «Ολιμπίνσκι» τη Γάνδη, αυτή τη φορά με σκορ 3-0 και σε συνδυασμό με το 2-1 στο Βέλγιο, σφράγισε το πολυπόθητο εισιτήριο. Από την πλευρά του, το συγκρότημα του Βιμ Ντε Ντέκερ θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στους ομίλους του Europa League.

Οι Ουκρανοί φρόντισαν από νωρίς να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα, αφού μόλις στο 9’ άνοιξαν το σκορ με τον Μπουγιάλσκι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σουπριάχα. Στο 36’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με πέναλτι του Ντε Πένα και παρά τις ευκαιρίες των Βέλγων, πήγαν στα αποδυτήρια μετά τα πρώτα 45 λεπτά, όντας μπροστά στο σκορ με 2-0, που τους έφερνε μια ανάσα από τους ομίλους.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49’, η Ντινάμο κέρδισε νέο πέναλτι και αυτή τη φορά με εκτελεστή τον Ροντρίγκες, έκανε το 3-0. Παρά το γεγονός ότι η πρόκριση είχε κριθεί, η Γάνδη προσπάθησε να πετύχει τουλάχιστον το γκολ της τιμής, αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν τα κατάφερε. Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε μεγάλη νικήτρια τη Ντινάμο Κιέβου που πανηγύρισε την πρόκριση.

Έγραψε ιστορία η Φερεντσβάρος

Στην κλήρωση της φάσης των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης θα βρεθεί για πρώτη φορά μετά από 25 χρόνια η Φερεντσβάρος. Η ουγγρική ομάδα υπό την καθοδήγηση του Σέρχι Ρεμπρόφ, ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Μόλντε στη Βουδαπέστη και σε συνδυασμό με το 3-3 της Νορβηγίας, πήρε την πρόκριση.

Η Μόλντε προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, κάτι που θα άγχωνε τη Φερεντσβάρος, αλλά δεν τα κατάφερε. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο και με σαφώς λιγότερες ευκαιρίες σε σχέση με το ματς της Νορβηγίας. Είναι χαρακτηριστικό ότι έγιναν συνολικά επτά προσπάθειες και μόλις μια ήταν εντός στόχου, κάτι που φανερώνει πως οι δύο τερματοφύλακες δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα.

Στην επανάληψη, οι Νορβηγοί αύξησαν την πίεση, αλλά επί της ουσίας δεν μπόρεσαν να φανούν όσο απειλητικοί έπρεπε, παρότι εκείνοι «καίγονταν» να πετύχουν γκολ. Από την άλλη, οι Ούγγροι αφενός αμύνθηκαν σωστά, αφετέρου είχαν μια μεγάλη στιγμή με τον Ζούμπκοφ στο 60’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες της Μόλντε εγκαταστάθηκαν στην περιοχή της Φερεντσβάρος, κέρδισαν συνεχόμενα κόρνερ, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ κι έτσι οι Ούγγροι πανηγύρισαν μια ιστορική πρόκριση.