Το έφερε τούμπα με ΣΟΥΠΕΡ Μπαλοτέλι
02/10/2020 19:50

Φοβερός και τρομερός ο Μπαλοτέλι, τα έκανε όλα στο «Τάσος Μάρκου» και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της ΕΝΠ κόντρα στην ΑΕΚ (2-1) που ήταν και η πρώτη της στο πρωτάθλημα.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε το πρώτο γκολ με το οποίο ισοφάρισε η ομάδα του, δημιούργησε το δεύτερο το οποίο σκόραρε ο Ουντόζι που μπήκε στην επανάληψη και άλλαξε τον αγώνα, ενώ για την ΑΕΚ που προηγήθηκε στο σκορ, είχε σκοράρει ο Ιβάν Τρισκόφσκι μόλις στο 3’.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο ματς και στην πρώτη αξιόλογη επίσκεψη στην εστία του Γκατσέφσκι άνοιξε το σκορ με προβολή του Ιβάν Τρισκόφσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χέϊτλι και κεφαλιά-πάσα του Ναράνχο.

Η ΕΝΠ σταδιακά ανέβασε απόδοση, ενώ έγινε πιο επιθετική στην επανάληψη, καθώς βοήθησε πολύ η είσοδος στο ματς του Ουντόζι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης στο 57’ με σκόρερ τον Μπαλοτέλι που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αφού πέρασε και τον Τέουκενς. Στο 79’ ο Ουντόζι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, αξιοποιώντας την πολύ καλή ενέργεια και μπαλιά του Μπαλοτέλι από αριστερά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΕΝΠ (Κάρλος Φερέρ): Γκατσέφσκι, Λουσέρο (88′ Μουλαζίμης), Κυριάκου (46′ Ουντόζι), Μπελόνε, Μαϊσουράντζε, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Θεοδώρου, Ντένινγκ (64′ Μαρκόσκι), Μπαλοτέλι.

ΑΕΚ (Χοάν Καρίγιο): Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ (66′ Σπιρόφσκι), Ακοράν (81′ Αναστασίου), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Έκτορ Μαρτίνεθ, Φερνάντεθ, Ιωάννου, Ναράνχο, Μακρής (61′ Φλοριάν).