Κυρίαρχη με ανατροπή η Αρμάνι!
17/10/2020 00:01

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στη Euroleague. Η ιταλική ομάδα, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε 78-70 τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Mediolanum Forum» και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1. Από την άλλη, η «βασίλισσα» έπεσε στο 1-3 και βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία στο ξεκίνημα του μαραθωνίου.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 25 πόντους και 7 ασίστ και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Σιλντς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Τόμπκινς και Αμπάλντε με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Αρκετά άστοχες ήταν στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες, με το σκορ να είναι 2-5 μετά από τρία λεπτά. Η Αρμάνι είχε 1/4 δίποντα, ενώ η Ρεάλ είχε 1/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Ο Αμπάλντε, που είχε πετύχει το μοναδικό τρίποντο, είχε άλλα δύο συνεχόμενα και με εννιά πόντους, αύξησε το προβάδισμα της «βασίλισσας» σε 4-11, μετά από τριάμισι λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (10-19). Πάντως, το μπάσκετ που παιζόταν ήταν κακό, με την ιταλική ομάδα να έχει 5/18 και την ισπανική να έχει 6/15 εντός πεδιάς.
Τα πρώτα επτά λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν πιο ισορροπημένα, με το επιμέρους σκορ να είναι 16-16 και τη διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα (26-35). Κάπου εκεί η Ρεάλ Μαδρίτης «πάτησε γκάζι» και έφτασε μέχρι και το +14 (28-42), αλλά η Αρμάνι με τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκες μείωσε σε 31-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ισπανός με 7 πόντους και ο Ταρζέφσκι με 8, οδηγούσαν τους Ιταλούς στο σκοράρισμα, ενώ από πλευράς Ισπανών οι Τόμπκινς και Αμπάλντε με 10 και 9 αντίστοιχα.
Με σερί 7-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, συν το τρίποντο στο φινάλε της δεύτερης, η Αρμάνι μείωσε σε 38-42, αναγκάζοντας τον προπονητή της Ρεάλ Μαδρίτης, Πάμπλο Λάσο να πάρει τάιμ άουτ. Παρ’ όλα αυτά, δεν άλλαξε τίποτα, αφού οι παίκτες του ήταν πολύ άστοχοι και επιδίδονταν σε διαγωνισμό λαθών. Οι Ιταλοί με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σέρχιο, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 50-49, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τη «βασίλισσα» να έχει προβάδισμα βραχείας κεφαλής (54-55).

Οι Ιταλοί είχαν βρει ρυθμό και ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ απέναντι στο… φάντασμα της Ρεάλ, η οποία αλλού πατούσε κι αλλού βρισκόταν. Στα πρώτα τριάμισι λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, το επιμέρους σκορ ήταν 12-2, με την Αρμάνι να φτάνει στο +9 (66-57). Κάπου εκεί ήρθε το… ξύπνημα και με δύο τρίποντα των Τόμπκινς και Καμπάτσο, η Ρεάλ μείωσε σε 66-63. Όμως, οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία και το +3 έγινε γρήγορα +7 (74-67), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, με το τελικό σκορ να είναι 78-70.
Τα δεκάλεπτα: 10-19, 31-42, 54-55, 78-70

ON DEMAND: Όλα τα ρεπορτάζ σ