«Χρυσοκέφαλος» Χολντ και μεγάλο διπλό!
17/10/2020 21:56

Ήταν παιχνίδι… έξι βαθμών, όλα έδειχναν ότι Καρμιώτισσα και Ερμής θα έπαιρναν από έναν αλλά ο Χολντ είχε αντίθετη άποψη. Την κατάλληλη στιγμή ο αμυντικός του Ερμή βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, πήδηξε πιο ψηλά από όλους, κάρφωσε την μπάλα στ δίχτυα και το μεγάλο διπλό ήταν γεγονός. Ο Ερμής νίκησε 1-0.

Το ματς…
Λίγο πολύ όπως το αναμέναμε άρχισε το παιχνίδι και με βάση τα όσα είδαμε και γνωρίζαμε από τις δύο ομάδες. Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να κρατήσει μπάλα μιας και είναι κάτι που ξέρει να το κάνει καλύτερα από τον Ερμή, με την ομάδα της Αραδίππου να δίνει χώρο στους γηπεδούχους και να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.
Στο 5ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά η Καρμιώτισσα στην πρώτη ουσιαστικά τελική προσπάθεια του αγώνα όταν ο Μαλεκκίδης έπιασε ένα καλό σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και έφυγε κόρνερ. Ακολούθησε νέα προϋπόθεση για τους γηπεδούχους με το σουτ του αρχηγού Χριστοφή μετά από στρώσιμο του Ισμαίλ Σάσι στο 9΄ για να ακολουθήσουν δύο σουτ από τους φιλοξενούμενους. Στο 21΄ το σουτ του Κυριακίδη πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 32΄ αυτό του Μέιρα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας.
Στην συνέχεια μπαίνοντας σε πορεία αντίστροφης μέτρησης για την λήξη του ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε και πρώτιστος στόχος των ομάδων ήταν να κρατήσουν το μηδέν. Αν εξαιρέσουμε το πλασέ του Χατζηβασίλη στο 41΄ δεν είδαμε κάτι άλλο μέχρι το διπλό σφύριγμα του ρεφ Αναστασίου.

Πολλές ευκαιρίες δεν είδαμε στην επανάληψη αλλά αυτές οι λίγες θα μπορούσαν να ματώσουν τα δίχτυα.
Στο 50ο λεπτό η μπάλα έφτασε ανέλπιστα στα πόδια του Ονησίφορου Ρουσιά μετά από λάθος διώξιμο του τερματοφύλακα Κυριακίδης., ο Κύπριος επιθετικός δεν σκέφτηκε να κάνει ψηλοκρεμαστό το σουτ σε άδειο τέρμα, το έκανε συρτό και σαν από μηχανής Θεός ο Ντίας πρόλαβε και έκοψε την μπάλα προτού αυτή πάει στα δίχτυα. Η Καρμιώτισσα δεν άργησε να απαντήσει με δύο μάλιστα ευκαιρίες. Ο Ρομό πήγε να εκμεταλλευτεί την ασυνεννοησία στην άμυνα των φιλοξενούμενων αλλά έστειλε την μπάλα έξω στο 51΄ αλλά ο ίδιος στο 58΄ δεν έκανε κάτι λάθος. Έπιασε την καρφωτή κεφαλιά απλά ο Καϊκέ εκτινάχτηκε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Αυτό που έκανε ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να το κάνει ο αντίπαλος συνάδελφος του Κυριακίδης στην κεφαλιά του Χολντ στο 74΄, η μπάλα πέρασε στα δίχτυα και το γκολ αυτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Ερμή την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (Χ.Μιχάηλ): Κυριακίδης, Οικονόμου, Ρομό, Μ.Σάσι (88΄ Ευσταθίου), Χριστοφή, Γιαρίν, Ι.Σάσι, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης (65΄ Καπαρτής), Χρίστου (81΄ Φράγκου), Ρέινολντς
Στον πάγκο: Τούμπας,  Μπαράνοφ, Παχίπης, Μπουμπακάρι,  Σάββα, Πολύζος