Έκανε το μπαμ η Ομόνοια!
18/10/2020 21:17

Μεγάλη νίκη για τη Ομόνοια επί της Πετρολίνα ΑΕΚ στην Λάρνακα για την τρίτη αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League! Οι πράσινοι έφυγαν με το «ροζ φύλλο» επικρατώντας με 79-75. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Καρλ Γκαμπλ με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Με 7 πόντους του Γκάμπλ και άλλους 4 του Τσάφι, η Ομόνοια ξέφυγε με 8 πόντους στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (3-11). Μάλιστα στη συνέχεια, με Πηλακούτα και Γκαρθ, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 16 (8-24). Η Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε ένα μικρό σερί 5-0 στο τέλος της περιόδου (13-24).

Ο Παντελή, Σνάιντερ και Ογκμπέιντε μείωσαν στους 3 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου (23-26). Η Ομόνοια κατάφερε με τους Τρετιακόβ και Γκαμπλ να ανοίξουν την απόσταση και πάλι στους 10 (27-37). Η ομάδα της Λάρνακας μείωσε μέχρι το ημίχρονο στους 6 πόντους (31-37).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, η Πετρολίνα ΑΕΚ ξεκίνησε την αντεπίθεση με τους Ογκμπέιντε και Μαντοβάνη να μειώνουν στους 3 (36-39), όμως η Ομόνοια με πέντε πόντος του Γεωργακούδη και ένα τρίποντο του Γκαμπλ, ξέφυγε και πάλι (36-47). Οι πράσινοι κράτησαν την απόσταση μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της περιόδου. Εκεί η ομάδα της Λάρνακας έκανε ένα 10-0 σερί και μείωσε στο καλάθι (52-54).

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε γίνει πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες σκόραραν πότε η μία και πότε η άλλη, με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 2 και 8 πόντων για την Ομόνοια. Ο Σιζόπουλος με τρίποντο, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος μείωσε στους 3 (72-75). Ο Γκαμπλ κέρδισε φάουλ, ευστόχησε όμως στη μία βολή, αλλά η ΑΕΚ απώλεσε την τριπλή ευκαιρία να σκοράρει (λέι απ του Σνάιντερ, τρίποντο του Σιζόπουλου, Σουτ του Ογκμπέιντε). Ο Σιζόπουλος έκανε φάουλ στον Γεωργακούδη, ο οποίος ευστόχησε και στις 2 βολές με 37 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι (72-78). Ο Σιζόπουλος αστόχησε σε λέι απ, ο Τσάφι κέρδισε φάουλ, όμως αστόχησε στις βολές και ο Σνάιντερ μείωσε στους 3 (75-78). Ο Σιζόπουλος έστειλε και πάλι τον Γεωργακούδη στη γραμμή των βολών με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο νεαρός γκαρντ ευστόχησε στη μία βολή, ο Παντελή αστόχησε σε τρίποντο και το παιχνίδι τελείωσε με την Ομόνοια να παίρνει το «ροζ φύλλο»!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 31-37, 52-54, 75-79.