Πέταξε στα σκουπίδια το «δώρο» της Ρεάλ
18/10/2020 00:13

Κακή η Μπαρτσελόνα, ηττήθηκε δικαίως στην Μαδρίτη από μια εξαιρετικά στημένη Χετάφε (1-0) και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πιάσει την Ρεάλ στην βαθμολογία της La Liga, μια εβδομάδα πριν από το Clasico (Σάββατο 24/10, 17:00).

Το απόγευμα του Σαββάτου (17/10) γράφτηκε ιστορία στην La Liga αφού, για πρώτη φορά στα 91 χρόνια του ισπανικού πρωταθλήματοςη πρωταθλήτρια (Ρεάλ Μαδρίτης) έχασε στην έδρα της από μια νεοφώτιστη (Κάδιθ).

Η ήττα – σοκ της Βασίλισσας πέρασε ανεκμετάλλευτη από την Μπαρτσελόνα, η οποία έχασε δικαίως στην… Μαδρίτη από την Χετάφε (1-0) και έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Ρεάλ στην βαθμολογία, μια εβδομάδα πριν από το «Clasico» του «Καμπ Νόου» (Σάββατο 24/10, 17:00).

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τον Ουσμάν Ντεμπελέ να κάνει έντεκα λάθη στο πρώτο 20λεπτο (!), αλλά να ανεβαίνει σταδιακά (αλλά ελάχιστα) στη συνέχεια, με τον 17χρονο Πέδρο να κλέβει την παράσταση με το ώριμο παιχνίδι του.

Οι δύο ποδοσφαιριστές ήταν οι εκπλήξεις του Ρόναλντ Κούμαν στην ενδεκάδα, αφού ο Ολλανδός προτίμησε να ξεκουράσει Φιλίπε Κοουτίνιο και Ανσού Φατί, μετά τις διεθνείς υποχρεώσεις που προηγήθηκαν.

Λιονέλ Μέσι και Αντουάν Γκριεζμάν, αντίθετα, ξεκίνησαν κανονικά, χάνοντας μάλιστα τις δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο. Ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Νταβίδ Σόρια (20′), αγγίζοντας το 0-1.

Δέκα λεπτά αργότερα και μετά από εξαιρετική πάσα του Πέδρι (συγκρατήστε το όνομά του…), ο Γάλλος, ο οποίος έπαιξε πιο κεντρικά, όπως θέλει, έμεινε μόνος του μέσα στην περιοχή προ του τερματοφύλακα της Χετάφε, αλλά… κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.

ΔΩΡΟ Ο ΝΤΕ ΓΙΟΝΓΚ, ΓΚΟΛ Ο ΜΑΤΑ

Η Χετάφε, καλά στημένη και πάντα δυναμική, άντεξε σχετικά άνετα την πίεση της Μπάρτσα και, μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί (56′), όταν ο Χάιμε Μάτα μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Τζενέ από τον Φρένκι ντε Γιονγκ.

Κοουτίνιο και Φατί μπήκαν λίγο μετά το γκολ των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν ακίνδυνοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν την εστία των Μαδριλένων.

Μόνο ένα… αυτό – δοκάρι του Τζενέ και μέχρι εκεί από μια κάκιστη Μπάρτσα στο δεύτερο μέρος, με την Χετάφε να αγγίζει το 2-0 σε σουτ του Ερνάντες στο οριζόντιο δοκάρι, πανηγυρίζοντας με το σπαθί της την πρώτη νίκη επί των Μπλαουγκράνα μετά το 2011.

Πρώτη ήττα για τον Κούμαν, ο οποίος πήρε ρίσκα με το ροτέισον και το πλήρωσε, αλλά δικαιώθηκε για το πώς χειρίζεται τον (απογοητευτικό) Ντεμπελέ και τον (άφαντο) Γκριεζμάν…

Χετάφε (Πέπε Μπορδαλάς): Σόρια – Σουάρες, Τζενέ, Καμπάκο, Ολιβέρα – Νιόμ, Μακσίμοβιτς (90’+4′ Μογιέχο), Αραμπάρι, Κουκουρέγια – Μάτα (71′ Ουνάλ), Ερνάντες (89′ Τιμόρ).

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο – Σέρτζι Ρομπέρτο (87′ Ρίκι Πουτς), Πικέ, Λενγκλέ, Ντεστ – Πέδρι (62′ Κοουτίνιο), Μπουσκέτς (80′ Μπρέιθγουεϊτ), Ντε Γιονγκ – Μέσι, Γκριεζμάν (80′ Τρινκάο), Ντεμπελέ (62′ Φατί).