Δέκα διαφορετικοί σκόρερ!
20/10/2020 15:42

Τέσσερα γκολ πέτυχε η ΑΕΛ, με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ είχε  η ΑΕΛ στο χθεσινό παιχνίδι με την ΕΝΠ. Η άνετη νίκη με το ευρύ 4-1 ήταν ένα αποτέλεσμα της καλής εμφάνισης της ομάδας, ειδικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Μέσα σε είκοσι λεπτά η ΑΕΛ, σ.σ. μέχρι το 24΄ λεπτό, οι γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν τρία γκολ και θα μπορούσαν για ακόμα ένα τουλάχιστον. Ήταν ένα διάστημα που η ΑΕΛ έδειξε αρκετές αρετές και καθάρισε πιο εύκολα ένα παιχνίδι που έμοιαζε να είναι αρκετά δύσκολο πριν από την έναρξη. Οι Γκαζαριάν, Μεντόγιεβιτς και Παπαφώτης σκόραραν για πρώτη φορά με την φανέλα της ΑΕΛ, ενώ ο Σίτο Ριέρα σκόραρε το δεύτερο του με την γαλαζοκίτρινη φανέλα.  Αν ρίξουμε μια στατιστική ματιά θα δούμε ότι ο Αρμένιος διεθνής είχε να σκοράρει σχεδόν μια διετία, από τις 27/9/2018 και το παιχνίδι της Άβες κόντρα στην Μπενφίκα.  Ο Μεντόγιεβιτς είχε να σκοράρει μια πενταετία, από τις 21/9/2015 όταν ήταν στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε ένα παιχνίδι κόντρα στην Μπάγερν Λεβερκούζεν. Σαφέστατα πιο σύντομο είναι το διάστημα που είχε να σκοράρει ο Παπαφώτης καθώς στις 9/3/2020 είχε βρει δίχτυα με την φανέλα της Δόξας κόντρα στην Πάφο.  Το εξίσου  εντυπωσιακό είναι ότι η ΑΕΛ έχει ήδη δέκα διαφορετικούς σκόρερ στο πρωτάθλημα! Αυτό από μόνο του δείχνει τον πλουραλισμό στην επίθεση της ομάδας και την ικανότητα να παίρνει γκολ σχεδόν από το σύνολο της ενδεκάδας.