Μίλησε… η ποιότητά της στη Λεμεσό
20/10/2020 22:30

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.0-3 (13-25,15-25, 14-25)
Με όπλο την ποιότητά της η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως άρχισε την προσπάθειά της για κατάκτηση του τίτλου στο φετινό πρωτάθλημα 2020-2021 με νίκη στο Λύκειο Πολεμιδιών. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη κέρδισε της νεοφώτιστης Lemesos Volleyball με 3-0 σετ και ξεπέρασε ένα δύσκολο εμπόδιο παίζοντας σοβαρά.
Η ομάδα του Ανδρέα Σπύρου έδειξε στην πρεμιέρα ότι έχει δυνατότητες. Ο στόχος για μια καλή πορεία για τις «ροζ» είναι εφικτός.
Ο ενθουσιασμός της Lemesos Volleyball την βοήθησε να ξεκινήσει καλά το σετ και να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το φαβορί Ολυμπιάδα Ν. 07-09. Σταδιακά η ομάδα του Νικολάκη πήρε τα ηνία και ξέφυγε 09-18 για να κερδίσει 13-25 σε 21’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.
Η Ολυμπιάδα πήρε την πρωτοπορία στο δεύτερο σετ 01-03, αλλά αμέσως η Lemesos Volleyball ισοφάρισε 03-03. Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το σετ με τις «ροζ» να προηγούνται 08-06 και τις «μπλε» να ισοφαρίζουν 10-10. Η Ολυμπιάδα σταδιακά όμως ανέβηκε και ξέφυγε 12-16 για να επικρατήσει 15-25 σε 23’ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-2 σετ.
Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα Νεάπολης μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 01-05. Οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη ήταν καλύτερες και διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα 14-22 για να κερδίσουν σε 23’ 14-25 και τον αγώνα 0-3.
LEMESOS VOLLEYBALL(Α. ΣΠΥΡΟΥ):R. Bozanu , E. Bozanu, Summer, Azevedo, Μιχαήλ – Λίμπερο: Καραολή. – Αλλαγές: Λάσπου, Σιδερά.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Doncuk, Hudima, Πέτρου, Cudworth, Μανίταρου, Mudritskaya. – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Σάγια.