Ποδαρικό νίκης με τον Μοράτα σε ρόλο… Κριστιάνο
20/10/2020 22:01

Στην πρεμιέρα του έβδομου ομίλου η Γιουβέντους, χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση και με δύο γκολ του Άλβαρο Μοράτα, πήρε το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν στο Champions League με αντίπαλο τη Ντινάμο Κιέβου (2-0), στο μισογεμάτο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου.
Η εικόνα του μισογεμάτου «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου χαρίζει χαμόγελα ελπίδας ενόψει της συνέχειας και μάλλον… ενέπνευσε την Γιουβέντους, η οποία στην πρεμιέρα της στον έβδομο όμιλο του Champions League νίκησε τη Ντινάμο (2-0), χωρίς μάλιστα να έχει στις τάξεις της τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης, Κριστιάνο Ρονάλντο.
Ξεχωριστό το ματς για τον Αντρέα Πίρλο αφού, εκτός από το ντεμπούτο του στη διοργάνωση ως προπονητής, αντάμωσε με τον τεχνικό που του έδωσε την ευκαιρία να κάνει το επαγγελματικό του ντεμπούτο ως ποδοσφαιριστής, όταν ήταν μόλις 16 ετών, το 1995 με την Μπρέσια (Μιρτσέα Λουτσέσκου).
Χωρίς να βγάλουν μάτια με την απόδοσή τους, οι Μπιανκονέρι ήταν ανώτεροι στο πρώτο 45λεπτο, όπου ο (εξαιρετικός) Γκεόργκε Μπούστσαν αποσόβησε το γκολ, στο διαγώνιο σουτ του Φεδερίκο Κιέζα και στο τακουνάκι του Ντέγιαν Κουλουσέφσκι.
Η άμυνα της Γιούβε, παρά την γρήγορη απώλεια του Τζόρτζιο Κιελίνι λόγω μυϊκού τραυματισμού, δεν πιέστηκε από τη Ντινάμο, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με το «καλημέρα» του δευτέρου μέρος (46′), όταν μετά από ωραίο συνδυασμό και σουτ του Κουλουσέφσκι, ο Άλβαρο Μοράτα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Μπούστσαν δεν μπλόκαρε την μπάλα, για να την σπρώξει στο βάθος των δικτύων, σημειώνοντας το πρώτο γκολ της φετινής διοργάνωσης. Ήταν, μάλιστα, το πρώτο γκολ που βάζει η Γιούβε σε αγώνα Champions League στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου!
Ο Πάουλο Ντιμπάλα έπαιξε τα πρώτα του λεπτά στη φετινή περίοδο, αλλά δεν χρειάστηκε να φορτσάρει, όπως δεν έκανε άλλωστε η Γιουβέντους, η οποία πάντως έφτασε σε δεύτερο γκολ, πάλι με τον Μοράτα, αυτή την φορά με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Χουάν Γκιγέρμο Κουαδράδο (84′).
Ντινάμο Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπούστσαν – Κεντζιόρα, Ζάμπαρνι, Μικολένκο, Καραβάεφ (71′ Βέρμπιτς) – Μπουγιάλσκι (89′ Χάρμας), Σίντορτσουκ, Σαπαρένκο – Τσιγκάνκοφ (71′ Ποπόφ), Σουπριάχα, Ντε Πένα (60′ Ζέρσον Ροντρίγκες).
Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Στσέσνι – Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι (18′ λ. τρ. Ντεμιράλ) – Κιέζα, Μπετανκούρ (80′ Αρτούρ), Ραμπιό, Κουαδράδο – Ράμσεϊ (80′ Μπερναρντέσκι) – Κολουσέφσκι (55′ Ντιμπάλα), Μοράτα.