Νίκη «βάλσαμο» και ψυχολογίας
23/10/2020 21:55

Νίκη «βάλσαμο» για την περιπέτεια που πέρασε με τον κορωνοϊό και παράλληλα ψυχολογίας ενόψει του εξ αναβολής ντέρμπι της Δευτέρας με την Ομόνοια κρίνεται η νίκη του Green Air Παφιακού στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας επί της Ολυμπιάδος Φρενάρους με 0-3. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη που έπαιξε σοβαρά πήρε την πρώτη νίκη στη σεζόν, ενώ η αντίστοιχη του Π. Κωνσταντίνου που έμπαινε καλά στα σετ αλλά δεν είχε συνέχεια έχασε για δεύτερη φορά.

Πολύ ενδιαφέρον είχε το πρώτο σετ στη Δερύνεια μέχρι τα μέσα του παιχνιδιού. Η τυπικά γηπεδούχος Ολυμπιάς πίεσε τον Green Air Παφιακό. Η ομάδα του Φρενάρους προηγήθηκε αλλά η ομάδα της Πάφου πήρε διαφορά κερδίζοντας σε 25’ το σετ και προηγήθηκε.

Η Ολυμπιάς Φρενάρους έβαλε ξανά δύσκολα στον Green Air Παφιακό και προηγήθηκε στο σκορ 04-02. Ο Green Air Παφιακός αντέδρασε και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν 10-10 με την ομάδα του Καμπερίδη να ξεφύγει 15-19 και να κερδίσει σε 24’ 18-25 αυξάνοντας σε 0-2 το δείκτη του σκορ.

Για τρίτο σετ η Ολυμπιάς μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε 07-05 με τον Green Air Παφιακό να ισοφαρίζει 11-11 και να ξεφεύγει ξανά με 12-15 και 14-19 και 17-22 για να κερδίσει 18-25 σε 27’ και τον αγώνα 0-3 σετ σε 76’

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Σαράντης, AllenPayan, Αδάμου, Παπέττας, Βααιλείου – Λίμπερο 1: Πρωτοπαπάς, Λίμπερο 2: Παύλου. – Αλλαγές: Ξενοφώντος, Χαραλάμπους.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Οικονομίδης, Petty, Παφίτης, Ζηκάκης, Γιαννάκος, Syftestad – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (19-25, 18-25, 18-25)