Τριάρα στο ρελαντί η Τότεναμ
23/10/2020 00:23

Τον ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσε με τον πλέον πειστικό τρόπο η Τότεναμ, η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 της ΛΑΣΚ Λιντς, στην πρεμιέρα του 10ου ομίλου του Europa League.

Η Τότεναμ φρόντισε από τα πρώτα λεπτά να πάρει τα ηνία του αγώνα και στο 18’, μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ντέιβις, Βινίσιους και Μόουρα, ο τελευταίος βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το 1-0. Εννιά λεπτά αργότερα, οι «σπερς» απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων, μετά το αυτογκόλ του Αντράντε, μετά από σέντρα του Μπέιλ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη κυριαρχία και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά ότι δεν ερχόταν το τρίτο γκολ. Άλι, Σον και Ντόχερτι έχασαν, μεταξύ άλλων, ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την τύχη με το μέρος τους. Η μοναδική καλή στιγμή ήταν με τον Φιλίποβιτς στο 64’. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 84’ ο Σον, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Διπλό με ανατροπή η Αντβέρπ

Τους πρώτους τρεις βαθμούς έβαλε στο σακούλι της και η Αντβέρπ, η οποία νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία.

Η Αντβέρπ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μπεναβέντε στο 10’, ενώ δέκα λεπτά αργότερα τον μιμήθηκε ο Ραφαέλοφ. Στο 22’ ήταν η σειρά του Γκέρκενς, αλλά νικήθηκε από τον Ίλιεφ. Μετά το ημίωρο, η Λουντογκόρετς ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 38’ είχε κι εκείνη την δική της στιγμή με τον Ντεσπότοφ.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μάριν, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν αυτό το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 63’ με τον Γκέρκενς, ενώ επτά λεπτά αργότερα έφτασαν στην πλήρη ανατροπή με τον Ραφαέλοφ, ο οποίος έκανε το 2-1, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.