Η ουσία… με Κβιλιταϊα!
28/10/2020 18:50

Σπουδαίο διπλό για την Ανόρθωση η οποία νίκησε δύσκολα με 1-0 τον Εθνικό Άχνας στον εξ’ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής και ανέβηκε στους 19 βαθμούς, όσους έχει και ο πρωτοπόρος Απόλλωνας.
Η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο του αγώνα κόντρα στον Εθνικό στο α΄ ημίχρονο, όμως, δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την κατοχή, ανωτερότητα και τις ευκαιρίες τις κι έτσι το ημίχρονο έμεινε στην ισοπαλία χωρίς τέρματα.
Η ομάδα της Αμμοχώστου έκλεισε στα καρέ τον Εθνικό, κατέγραψε καλές προϋποθέσεις αλλά και ευκαιρίες, όμως, σε κάποιες από αυτές ήταν άστοχη και σε άλλες βρήκε σ’ ετοιμότητα τον Στρατηλάτη.
Με αλλαγή ξεκίνησε στο β’ ημίχρονο η Ανόρθωση αφού ο Τιμούρ Κετσπάγια έριξε στον αγώνα τον Μίχα στην θέση του Σελίν σε μια προσπάθεια να δώσει μεσοεπιθετικά περισσότερη δυναμική στην ομάδα.
Καλύτερος ο Εθνικός τα πρώτα λεπτά προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Ανόρθωση με τον Μ. Ηλία, όμως, να μην μπορεί να νικήσει τον Τζουρ σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις.
Οι αλλαγές του προπονητή της Ανόρθωσης ο οποίος έδωσε θέση στους Κβιλιτάϊα και Οκριασβίλι έφεραν τελικά αποτέλεσμα.
Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε προβάδισμα στο 69’ με πλασέ του Κβιλιτάϊα εκμεταλλευόμενος την πάσα του Ελουντού και την πορεία που πήρε η μπάλα μετά το κτύπημα της στον Σάβιτς. Ο Εθνικός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 74′ όμως ο διαιτητής ήταν κοντά στην φάση κι έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.
Η Ανόρθωση κατάφερε και διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.
Ενδεκάδες:
Εθνικός: Στρατηλάτης, Κυπριανού, Χριστοφή, Σάβιτς, Περατικός, Χαραλάμπους (53′ Μιγκελίτο), Κ. Ηλία (86′ Κουσιάππας), Χουντόμπιακ, Παπαγεωργίου (77′ Κοστόφσκι), Ζάκπα, Μ. Ηλία.
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Ιωάννου, Σάντος, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Κουμής.

Ανόρθωση: Τζουρ, Κ. Αρτυματάς, Σίντενφελντ, Νταουσβίλι, Μανιάς (66′ Οκριασβίλι), Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Μαργκάσα, Σελίν (46′ Μίχα), Χριστοφή (57′ Κβιλιτάϊα), Ελουντού.
Στον πάγκο:Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος, Κορέϊα, Οκριασβίλι, Πηλέας, Χουσμπάουερ, Κορρέα.

Κίτρινες: Σάβιτς, Χουντόμπιακ/Σελίν, Οκριασβίλι.