Πρόκριση με δοκιμές και τώρα ντέρμπι
28/10/2020 18:48

Επιβεβαίωσε τα προγνωστικά το ΑΠΟΕΛ καθώς επικράτησε στο Μακάρειο της ΠΑΕΕΚ με 4-0 και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τη φάση των «16» του κυπέλλου Coca Cola, εκεί όπου η κλήρωση έβγαλε μεγάλο ντέρμπι καθώς θα αναμετρηθεί με τον Απόλλωνα σε ματς που θα γίνει στις 16 Δεκεμβρίου.

Οι γαλαζοκίτρινοι με τον Λούκα Χατζηλούκα στον πάγκο, παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με προηγούμενα ματς, με τους Ουζόχο, Αποστολάκη και Ντίας (έπαιξε αλλαγή) να κάνουν επίσημο ντεμπούτο με τα γαλαζοκίτρινα. Μάλιστα ο Ελλαδίτης αμυντικός άνοιξε το σκορ στο 40’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ατζίλι με εξαιρετικό γκολ διπλασίασε τα γκολ για το ΑΠΟΕΛ. Η ΠΑΕΕΚ έκανε αξιόλογη προσπάθεια, αλλά  από τη στιγμή που δέχτηκε το πρώτο γκολ ήταν αδύνατον να αντιδράσει.

Ανέβασε απόδοση το ΑΠΟΕΛ στο ξεκίνημα της επανάληψης και έφτασε σε τρίτο γκολ στο 54’ με τον Ανουάρ, ενώ στο 56’ έχασε πέναλτι ο Εφραίμ που έστειλε τη μπάλα έξω. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με ψυλοκρεμμαστό σουτ του Σταύρου Γαβριήλ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έβγαλαν με επιτυχία την υποχρέωση, αφού πήραν την πρόκριση και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι του Σαββάτου με τον Απόλλωνα, που αποκτά κρίσιμο χαρακτήρα λόγω των προηγούμενων αποτελεσμάτων.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Άλβες, Πότση, Έσελινκ, Χαραλάμπους (46′ Γεωργίου), Χριστοδούλου, Αριστοτέλους (69′ Σκώτης), Βούρκος, Μάτζιοκ (61′ Φράγκος), Τίμερμανς, Αντωνίου, Καραγιάννης

ΑΠΟΕΛ (Λούκας Χατζηλούκας): Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζόρζε, Εφραίμ, Νούχιου (57′ Σαχάρ), Ανουάρ, Σατσιάς, Ζαχίντ (69′ Ντίας), Ατζίλι (57′ Γαβριήλ), Ζεράλδες, Μερκής.