«Χρυσή» νίκη με Κύπρου!
28/10/2020 17:51

Ο Ερμής ήταν ο νικητής στην εξ΄ αναβολής αναμέτρηση κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Οι «φτεροπόδαροι» επικράτησαν με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης επιτεύχθηκε στο 84΄ με τον Θεοδόση Κύπρου να βρίσκει δίχτυα με ωραία κεφαλιά έπειτα από ωραία σέντρα του Δημητρίου.
Οι δύο ομάδες ήταν πολύ δραστήριες στο πρώτο ημίχρονο και είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν λιγοστές οι φάσεις γύρω από τις δύο εστίες, όμως το γκολ του Κύπρου έκρινε την αναμέτρηση.
Με τη νίκη που πέτυχε ο Ερμής έφτασε στους 10 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 9η θέση. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα με 3 βαθμούς, παραμένει στην τελευταία θέση.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Πάμπος Χριστοδούλου): Κίσσας, Μπαραβίκας, Χριστοφόρου, Τσμοβς, Λοράν, Ανδρέου (72΄ Σιαθάς), Βινίσιους (79΄ Αντιόλο), Βαρέλα (82΄ Μόντες), Κονφέ, Οσέι, Ντανίλο
Στον πάγκο: Βεσελόφσκι, Κρεάν, Παύλου, Πική, Μπανζά, Σανκό
ΕΡΜΗΣ (Νίκος Ανδρονίκου): Καϊκέ, Σιντιμπέ, Χολτ, Ντίας, Γαβριήλ, Δημητρίου, Κυριακίδης, Καραγκούνης, Λέμος (52΄ Παραγκούλγκοφ), Μέιρα (61΄ Κύπρου), Κονέ (85΄ Παπαθανασίου)
Στον πάγκο: Φιρινίδης, Αντωνίου, Οκό, Καϊσερλίδης, Βαλλιάνος, Παντελή
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρυσοβαλάντης Θεουλή (Ευαγόρας Ευαγόρου – Ανδρέας Ανδρέου), 4ος: Μενέλαος Αντωνίου, Παρ.: Ανδρέας Δημητρίου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανδρέου / Δημητρίου (3η), Κυριακίδης, Χολτ