«Άλωσε» το Τορίνο η Μπάρτσα! (ΒΙΝΤΕΟ, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)
29/10/2020 00:02

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι με τη Γιουβέντους, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 σκορ των μπιανκονέρι στο Τορίνο, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.  Στους Καταλανούς ανήκε η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Γκριεζμάν. Πάντως η ομάδα του Κούμαν πήρε το προβάδισμα στο 14ο λεπτό με τον Ντεμπελέ.
Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο Μοράτα έστειλε τρεις φορές (δύο στο πρώτο μέρος και μία στο δεύτερο) την μπάλα στα δίχτυα του Νέτο, ωστόσο τα γκολ του ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.
Οι Τορινέζοι στο 85′ έμειναν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ντεμιράλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον Λιονέλ Μέσι να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Γιουβέντους-Μπαρτσελόνα 0-2

Γκολ: 14′ Ντεμπελέ (Μπαρτσελόνα), 90+1′ πεν. Μέσι (Μπαρτσελόνα)

Κίτρινες: Κουλουσέβσκι (Γιουβέντους), Σέρζι Ρομπέρτο (Μπαρτσελόνα), Ντεμιράλ (Γιουβέντους, Κουαδράδο (Γιουβέντους), Ραμπιό (Γιουβέντους)

Κόκκινες: 85′ Ντεμιράλ (Γιουβέντους)

Δοκάρια: 3′ Γκριεζμάν (Μπαρτσελόνα)

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Σέζνι, Ντεμιράλ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Μπεντανκούρ (82′ Αρτούρ), Ραμπιό (83′ Μπερναντεσκι), Κουλουσέβσκι, Κουαδράδο, Κιέζα, Ντιμπάλα, Μοράτα

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Λενγκλέ, Αραούχο (46′ Μπουσκέτς), Ζόρντι Άλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο, Πιάνιτς, Ντε Γιονγκ, Πέδρι, Ντεμπελέ (67′ Ανσού Φατι), Γκριεζμάν, Μέσι.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της Τετάρτης (28/10)