«Σόκαρε» την Τότεναμ η Αντβέρπ
29/10/2020 23:09

Η Αντβέρπ νίκησε 1-0 την Τότεναμ στην Αμβέρσα για τη δεύτερη αγωνιστική του δέκατου ομίλου του Europa League και βρέθηκε στην κορυφή του γκρουπ με έξι βαθμούς, αφήνοντας τους “σπερς” στους τρεις βαθμούς.

Ματσάρα στην Αυστρία, με τη Λίντσερ να επικρατεί 4-3 της Λουντογκόρες, φτάνοντας, επίσης, τους τρεις βαθμούς.

Αντβέρπ-Τότεναμ 1-0

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και δημιούργησαν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Όμως, στο 29’ το λάθος του Ντέιβις στο κέντρο, ο Μποκανί έδωσε στον Ρεφαέλοφ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Γιορίς και έκανε το 1-0. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι «σπερς» έχασαν δύο καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

Οι Βέλγοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Γιορίς για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους κόντρα σε μια ομάδα που δεν υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, παρά τις αλλαγές του Ζοσέ Μουρίνιο στο δεύτερο ημίχρονο.

Λίντσερ-Λουντογκόρετς 4-3

Μόλις στο 2’, ο Ραγκούζ έδωσε στον Μπάλιτς και αυτός έκανε το 1-0. Στ ο 12’, ο Μίτσορλ έδωσε στον Γκρούμπερ και αυτός με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 15’, ο Σαντάνα έβγαλε την κάθετη στον Μανού και αυτός μέσα στην περιοχή έκανε το 3-1. Στο 24’, ο Αντράντε έβγαλε στον Ραγκούζ και αυτός έκανε το 3-1.

Στο 56’, ο Αμπελ έδωσε στον Βέρντον και αυτός έκανε το 4-1. Στο 67’΄, οι πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ της Λουντογκόρετς έκαναν το ίδιο για 4-2. Στο 73’, αποβλήθηκε ο Γκργκιτς για χέρι μέσα στην περιοχή και το πέναλτι που δόθηκε, ευστόχησε ο Μανού στο 74΄ για να φτάσει στο 4-3 και στο χατ τρικ.